ne...

Temat przeniesiony do archwium.
dzien dobry.czy ktos mogly wyjasnic mi na kilku przykladach kiedy uzywa sie: ne bez pas, i czy to jest negacja? tzn. nie ne...pas tylko ne...
Jeśli chodzi Ci o "ne", które nie ma żadnej dalszej części, typu "pas", "aucun;-e", "plus", etc. to chodzi Ci zapewne o tzw. "ne explétif";) Nie jest to typowe przeczenie. To "ne" występuje w zdaniach z wyrażeniami z subjonctif, wyrażającymi obawę, strach, etc. P.ex. j`ai peur qu`il ne soit malade- boję się, że on bedzie chory. Les gens craignent qu`il n`y ait une grève.-ludzie obawiają się, że będzie strajk.
To "ne" ma l`emploi facultatif, il n`est pas obligatoire. Pourtant, il est plus élégant et recherché:D

Kolejny przypadek, kiedy możesz zauważyć samo "ne" to zdania wyrażające porównywanie czegoś, gdzie występuje np. plus...que, moins...que. P.ex. Cet examen est plus difficile que je ne le pensais.,Le concert a duré moins longtemps que nous ne l`espérions.
Zauważ, że występuje tu także "le"-które pełni tu funkcję pronom neutre.

Samo "ne" występuje też po czasownikach, takich jak oser, cesser, savoir, pouvoir, p.ex. Je ne cesse de te répéter que tu dois enfin te mettre au travail!
Mias c`est également la langue soutenue;)
tak to wlasnie o to ne mi chodzilo.dziekuje za szczegolowe wyjasnienie, bardzo mi to pomoglo.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa