gue gui

Temat przeniesiony do archwium.
Dzień Dobry moze mi ktoś wytłumaczyć do czego i jak uzywa sie gue gui ou dont wiem ze jest duzo stron z gramatyką ale jakoś nie moege tefo pojąć, jak by ktoś mogł to prosiłabym jak najprosciej.


A osobna sprawą jest wytlumaczenie takich zwrotówm jak plus mois oussi outant z tymi ze mniejesze wieksze. Bardzo proszę o pomoc :)

jakby ktoś miał jakieś sprawdzone cwiczenia w tym zakresie bylabym wdzieczna :D
que
qui
moins
aussi
autant

dobra ortografia , to juz poczatek.
ktoś pomoże?
No więc, trzeba minimum wiadomości z gramatyki języka ojczystego - umiejętności rozpoznawania: podmiotu w zdaniu, i przypadka zaimka "który" :)
W dużym uproszczeniu to jest tak:
QUI zastępuje PODMIOT w zdaniu zaczynającym się od QUI (temu "qui" w j.polskim odpowiada - "który/która/które/którzy" w mianowniku (!))
Np.
Je regarde le chien qui A DES PUCES. - Patrzę na psa, który MA PCHŁY.
Wśród słów "A DES PUCES" nie ma podmiotu; nie jest powiedziane, kto ma pchły.
Chcielibyśmy, żeby to było zdanie "pies ma pchły"="le chien a des puces" Zamiast podmiotu "le chien" dajemy QUI.


QUE -zastępuje rzeczowniki lub zaimki, które nie są podmiotem (temu que odpowiadają w polskim inne przypadki słowa który/która/które np. którego-dopełniacz, którą - biernik, itd, ale uwaga - bez przyimka!)

Np. Je regarde le chien que tu AIMES. - Patrzę na psa, którego (ty) lubisz.
Wśród słów TU AIMES jest już podmiot "TU" - ty --> dajesz QUE

où - to najłatwiejsze, oznacza jak w polskim "gdzie". Je visite Paris où il y a tant de monuments. Zwiedzam Paryż, gdzie jest tyle zabytków.

dont - to wyższa szkoła jazdy- zastępuje dopełnienie poprzedzone przez "de"
Wychodzę z domu = Je sors DE la maison. --> Dom, Z KTÓREGO wychodzę = La maison DONT je sors.

No, a cały problem zaczyna się tam, gdzie są różnice w polskim i francuskim, jeśli chodzi o związek czasownika z dopełnieniem - w polskim z przyimkiem, we francuskim bez i na odwrót. Trzeba znać, albo sprawdzić w słowniku, czy w danym znaczeniu, dany francuski czasownik łączy się z dopełnieniem bezprzyimkowo, czy też z przyimkiem, i z jakim to przyimkiem. Bez tego nie da się poprawnie używać zaimków, o które pytasz.

« 

Studia językowe

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie