Frankofonia - prosze o przetłumaczenie

Temat przeniesiony do archwium.
Witam, podjąłem się że napisze coś o Frankofoni o jej histori skąd na różnych kontynentach wziął się jezyk francuski. Niestety znalazłem kilka zdań na ten temat i prosze was o przetłumaczenie. Bede bardzo wdzięczny:

Frankofonia (fr. La Francophonie, złac. Francus = 'Francuz' + gr. phone = 'głos, dźwięk') - termin utworzony w 1880 roku przez francuskiego geografa Eliseé Reclus, oznaczający wspólnotę ludzi i państw posługujących językiem francuskim. Obecnie jest to międzynarodowa organizacja skupiająca rządy krajów francuskojęzycznych. Tylko w kilku z tych krajów francuski spełnia rolę pierwszoplanową, w pozostałych odgrywa już pomniejszą rolę.

Inspiracją dla utworzenia wspólnoty frankofońskiej była brytyjska Wspólnota Narodów (The Commonwealth of Nations). W 1970 roku dwa byłe państwa kolonizatorskie Francja i Belgia oraz bogatsze kraje francuskojęzyczne na czele z Kanadą i Szwajcarią stworzyły forum współpracy i pomocy biedniejszym krajom. Jednak w przeciwieństwie do Commonwealthu, którego głównym celem jest podtrzymywanie demokracji oraz promowanie praw człowieka wśród swoich członków, Frankofonia skupia swoją działalność na promocji języka i kultury francuskiej


Jeżeli miałby ktoś coś więcej na ten temat to poprosze szczególnie coś o kolonizacji oczywiście w języku francuskim.
Z góry wszystkim bardzo dziękuje za poświęcenie dla mnie cennego czasu.
tu masz cos po francusku o frankofonii, nie mialam czasu tego ogladac, wiec nie wiem na ile moze byc przydatne



http://www.francophonie.org/oif/historique.cfm

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie