Passe compose

Temat przeniesiony do archwium.
Mam ogromną prośbę!! Od niedawna uczę się języka francuskiego i mam straszny problem z czasem passe compose. Byłabym ogromnie wdzięczna gdyby ktoś dokładnia wyjaśnił mi o co w tym wszystkim biega... :/ Z GÓRY DZIEKUJĘ!!
to jeden z najłatwiejszych czasów. Po pierwsze musisz perfekcyjnie znać odmiane czasowników avoir i etre dlatego, że te dwa czasowniki (to zn. jeden lub drugi - nie dwa na raz) są czasownikimi posiłkowymi czy jak mówią angliści operatorami tego czasu. do odmienionej formy jednago z tych czasownikow dorzucasz imiesłów właściwego czasownika np
vous avez pris.
problem to znajomosc imiesłowów. Dzięki Bogu, przynajmniej czasowniki Igr mają imiesłowy regularne zakończone na é i tak np zjadłem to: j'ai mangé. innych imiesłowów niestety musisz się nauczyc. I jeszcze jedno: dobór operatora nie jest przyadkowy, musisz wiedzieć kiedy który. Etre jest używane przy czasownikach zwrotnych i tzw. czasownikach ruchu np. aller, venir, partir, sortir, descendre, entrer i jeszcze kilka innych. Pozostałe (zatem zdecydowana większość) odmieniają się z avoir.
A czy muszę uwzgędniać końcówke (co do osoby) we wszystkich czasownikach czy tylko z odmieniajacymi sie z etre lub avoir? i czy w imiesłowach tez trzeba uzgadniac koncówke? Dziekuje za odpowiedz!
co masz na myśli mówiąc o końcówce? Imiesłów jest nieodmienną formą czasownika, znasz go i wrzucasz do zdania po odmienionym avoir lub etre.
Natomiast może on się uzgadniać w rodzaju (przez dodanie e) i liczbie (przez dodanie s) z podmiotem zdania. uzgodnienia z podmiotem zdania dotyczą tylko tych czasowników, które są odmieniane z etre np:
il a bu / elle a bu / ils ont bu / elles ont bu - imiesłów nie jest uzgadniany bo odmieniamy z avoir
ale: il est parti / elle est partie / ils sont partis / elles sont parties - imiesłów jest uzgadniany, gdyż posiłkowym jest etre
Właśnie o to mi chodziło :) Dziękuję bardzo, mam nadzieję, że nie będę mieć więcej problemów :)
ej ale przeciez nie tlyko 1gr maja regularne.... 2 gr koncza sie na -ir a 3gr na -re ..... ;| czy tylko mi sie zdaje?:>
zdaje
Nie zdaje Ci się. Rzeczywiście jest taka reguła, która mówi że czasowniki zakończone na -ir mają participe passe na -i (finir=>finir, applaudir=>applaudi), a te na -re p.passe zakończony na -u (rendre => rendu, vendre=> vendu)
Ale prawda jest taka, że wyjątków też jest dużo, nie wiem czy nie więcej =D np. venir => venu(e), prendre => pris
mourir, courir itp. - nie chodzi tu o wyjątki
dlatego "zdaje"
nie wszystko co kończy się na -ir to II grupa
II gr. ma -iss- w I i II os. l.m. ind. pres.; jeśli nie ma -iss, to jest to gr. III, podobnie jak czasowniki kończącie się nie tylko na -dre, ale i na -ior
Proponuję Ci zerknij na tej stronie do działu

" Gramatyka "

to jest naprawdę DOBRZ OPRACOWANY DZIAŁ
polecam i

Pozdrawiam
- Romii
Proponuję Ci zerknij na tej stronie do działu

" Gramatyka "

to jest naprawdę DOBRZ OPRACOWANY DZIAŁ
polecam i

Pozdrawiam
- Romii
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Pomoc językowa