moze jednak ktos mi pomoze:(((

Temat przeniesiony do archwium.
prosilam wczoraj o pomoc...ale niestety nikt nie odpowiedzial. chcialabym wiedziec kiedy uzywa sie passe surcompose passe anterieur passe simple...bardzo prosze o pomoc chciaz stronki gdzie mozna znalezc cos na te temat...chodzi mi konkretnie o to kidy ich uzywac bo jak sie je tworzy to wiem...merci d'avance...
GOOGLE

co do PS - jest w powieściach, bajkach, opowiadaniach itp., oraz w ujęciu czasowym nie mającym nic wspólnego z teraźniejszością.

co do p. surcompose i p.ant. to nie chce mi się tłumaczyć, tym bardziej że mógłbym jakieś błędy zrobić.
chyab mozesz co nieco znalezc tu na tej stronce w dziale gramatyka
Magdalenka
Proponuje zajrzec na http://www.etudes-litteraires.com/temps-composes.php#4
Powodzenia
passé surcomposé wyraza czynność uprzednią w stosunku do innej czynnosci przeszłej, wyrazonej przeważnie w passé composé, np:
quand j'ai eu fini mes études secondaires, j'ai obtenu une bourse
aussitôt qu'ils ont été sortis, il s'est mis à travailler.

Passé antérieur wyraża czynność przeszłą, która działa się bezpośrednio przed inną czynnością przeszłą wyrażoną przeważnie w passé simple, najczęściej jest wprowadzany przez spójniki: aussitôt que, dès que, après que, lorsque, quand, np:
Aussitôt qu'il eut commencé ses études, ses professors s'aperçurent qu'il était très bon en mathematique.

Ten czas jaki i passé simple uzywane są prawie wyłącznie w języku literackim. Bardzo rzadko można je ułsyszeć w mowie potocznej.