Kto mowi w miare po francusku?

Temat przeniesiony do archwium.
Jaka jest różnica między sformułowaniami:

- être dans la ville
- être à la ville
- être en ville

spotkałem się też z

- être à la maison
- être dans la maison

Jaka jest różnica w tych przypadkach między à i dans ktoremają jeden odpowiednik "w" (wyjaśnienie ze à znaczy do a dans w mnie nie satysfakcjonuje bo nie o to tu chodzi chyba...)

Z góry dziękuję za wyjaśnienie
bardzo ciezko wytlumaczyc te delikatna roznice. Sprobuje na przykladach.
à la maison i dans la maison
à la maison powiedzialabym ze chodzi ogolnie o dom a dans la maison bardziej we wnetrzu domu, w srodku, chociaz na polski przetlumaczylibysmy tak samo.
Przyklady:
quelqu'un sonne sur ton portable. Tu es dans le jardin chez toi mais heuresusement tu as ton téléphone dans ta poche. Tu réponds, c'est ton père qui s'énerve:
- Mais où es-tu?
- A la maison - jestem w domu, u siebie, choc tak naprawde w tej chwili jestes w ogrodzie ;))

Inny przyklad: szukasz swojej komorki, nie wiesz gdzie ja polozylas
- mais elle doit être quelque part dans la maison.

Albo:
j'ai des transformation à faire dans la maison.

Sukajac przykladow sama teraz mysle, ze mozna dans/à uzywac wrecz zamiennie (bienvenu à la maison, bienvenu dans la maison), ale czasami jednak trafniejsze jest dans.
przyklad: Strazacy wyprowadzaja ludzi z pozaru, strazak pyta:
- tout le monde est là?
- il y a encore un chien dans la maison!

Roznice z ville jeszcze trudniej wytlumaczyc. Ale moze Alibek sprobuje, ja sie nie czuje na silach.
Hej nie jestes jedyny ... Chodze do klasy dwujezycznej i tez nikt nie potrafi tego w jasny i prosty sposob wytlumaczyc .. Moja nativ speaker (rodowita francuska ktora ni w zab po polsku po angielsku jakos sobie radzi) "tlumaczyla" nam, ze jesli chodzi o
à ville - np : J'habite à Caen. to chodzi tu o jakies jedno miejsce okreslone

dans ville - np: Il s'est promené dans Paris. Chodzi o Lieu délimité (ograniczone) et spécifique
mysle ze mozna to podciagnac do : il s'est promené dans un parc ...

Jesli sie myle to wytłumaczcie to rowniez mnie :)
Pozdrowienia

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa