ca va

Temat przeniesiony do archwium.
może mnie ktoś oświecić? :)

tu es sava Piotr - Eve
tu es sava?
commone ca va?
ca va?
ca va
ca va bien
ca va bien?


Co jest kurnia z tym ca va..
Kiedy to pytanie, kiedy odpowiedź i jak się zorientować
(poza znakiem zapytania)
No widzisz... to zalezy własnie od sytuacji, intonacji glosu lub tez zapisu graficznego. Tak sie składa, ze ca va pasuje i na pytanie i na odpowiedz. Mozesz zapytac: ca va? lub ca va bien? lub comment ca va? to w znaczeniu "jak sie czujesz? lub wszystko OK?.. mozesz tez odpowiedziec ca va, ca va bien w znaczeniu czuje sie dobrze, u mnie wszystko w porzadku. podobnie jest z TOUT VA BIEN. moze byc pytaniem: tout va bien? lub tez odp? tout va bien. znaczenie podobne jak w przypadku ca va.
aha, dzięki..

a to drugie ma identyczne znaczenie? Bo brzmi trochę jakby było do powiedzmy Pana/Pani, a pierwsze do znajomych..
poza tym jak mozna rozpoznac... kiedy nie ma znakow interpunkcyjnych ani intonacji... wydaje mi sie, ze po prostu intuicja... jezeli po raz pierwszy w rozmowie pada CA VA to raczej bedzie pytanie: czy wszytsko w porzadku?.... bo chyba zaden normalny czlowiek nie zaczyna opowiadac o swojej sytuacji bez wczesneijszego pytania typu "co slychac?"... prawda? dziwne by bylo gdyby ktos bez postawionego pytania w jego kierunku mowil, ze hej, u mnie wszytko w porzadku, kupilem sobie ostatnio dom i samochod LOL... hmm... a moze sie myle? ;)

a natomiast drugie ca va to bedzie raczej odpowiedz bo dobrze wychowany czlowiek nie odpowiada pytaniem na pytanie ;) zazwyczaj schemat jest taki:
- ca va?
- oui, ca va. merci, et toi? ca va?
- ca va

Gdyby nie bylo znaków interpunkcyjnych to mysle, ze tylko taki schemat przychodzilby na mysl. pytanie-odpowiedz+pytanie-odpowiedz. Tutaj raczej nie ma innej mozliwosi. ;)

pozdrawiam :)
tak, ma identyczne znaczenie. ca va? = tout va bien? moze byc uzywane zarowno do znajpomych jak i do PANI/pana..
Natomiast jezeli chodzi o Pana i Pania w rozmowie takie bardziej oficjalnej to jednak dalabym zwrot bardziej gzecznosciowy: COMMENT ALLEZ VOUS? (jak sie Pani/PAN czuje? jak sie Pani/pan ma? co u PANI/PANA SLYCHAC
GRZECZNOSCIOWY* (sorry za literówke)
Francuzi tez często pytaja: quoi de neuf chez Toi? (co nowego u Ciebie?co slychac?)
dzięki :) Przejaśniłeś mi nieco :)
pozdrawiam
zielona
Temat przeniesiony do archwium.

 »

Kultura i obyczaje