akcenty

Temat przeniesiony do archwium.
Mój problem w nauce języka francuskiego polega na tym, że nigdy nie pamiętam w którą stronę zwrócony jest akcent. Czy istnieje jakaś reguła, która pozwoli mi nauczyć się poprawnej pisowni wyrazów?
Tak istnieje taka reguła, jednak jak od każdej istnieją jakieś wyjątki. Teraz nie mam czasu zeby napisać więcej ale postaram się potem :)
Są reguły, ale żeby je zrozumieć, trzeba już nieźle znać francuski. Dlatego lepiej się "oczytać", jak w polskim, reguły regułami, a ćwiczenia(czytanie i pisanie) robią swoje!
Reguły w telegraficznym skrócie:
1. Akcent aigu, jak tu: é powoduje że e wymawia się jak ścieśnione-fermé. E z tym akcentem zamyka sylabę, ale jeśli po e są 2 spółgłoski to nie musimy stawiać akcentu, bo wtedy te spółgłoski zamykają nasze e, ale jesli z tych dwu spółgłosek, o których mowa wcześniej, jedna jest to r lub l to akcent trzeba dać nad e.

2. Akcent grave nad e, czyli è - powoduje że e wymawiamy jako otwarte.

3. Osobna sprawa to stawianie tych akcentów w niektórych formach czasowników.Np.
W czasow. I grupy, które majÄ… é w bezokoliczniku,zmieniamy é na è w tych formach czasownika gdzie na koÅ„cu wyrazu jest e niewymawiane. Nie dotyczy to wszyskich czasów i nie wszystkich trybów
W niektórych czasownikach zakoÅ„czonych np. na -ever,- ecer, -emer dajemy akcent grave nad è w przedostatniej sylabie, jeÅ›li potem jest koÅ„cówka niema.
W niektórych czasownikach przy odmianie podwaja się spółgłoskę, w innych, podobnie zbudowanych(wyjątki) daje się właśnie akcent grave nad e.

Wydaje mi się, że na początku Polakowi łatwiej nauczyć się wzrokowo, w których słowach stawia się jaki akcent, par coeur-czyli na pamięć, niż rozróżnić wymowę i na tej podstawie stawiać akcenty. Ale może się mylę.:D

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Nauka języka