Jak nauczyć się swobodnie wypowiadać?

Temat przeniesiony do archwium.
Mam do Was prośbę - napiszcie mi o jakich rzeczach bezwzględnie trzeba wiedzieć próbując tłumaczyć sobie w głowie z polskiego na francuski aby poszło szybko i sprawnie

np - że przymiotniki stoją za rzeczownikiem ( i nie wiem co jeszcze )

bardzo mało wiem z zasad choć uczyłam się francuskiego 4,5 lat od przeszło 1,5 roku nie mam już zajęć i po troszu powylatywało mi z głowy

no i jakich czsów używać w pospolitej wymowie ( w polskim jest luz 3 czasy i git a we francuskim to w jakich mogę wybierać?)
jak teraźniejszy to...
jak przeszły to...
jak przyszły to...

nie prosze o elaboraty tylko kilka prostych zasad
szanuję wsz czas sama nie wiem czy bede miec chcwile aby porzadnie posiedziec nad gramatyką i wszystko nauczyć sie na nowo - taka prawda :|

Merci d'avance mes amis :)
Jesli chodzi o gramatyke to sie nie da tu wszystkiego powiedziec bo jest mnóstwo zasad, o ktorych musisz pamietać by poprawnie mówić i pisać :)

Czasy potrzebne do swobodnego porozumiewania się, czyli takie ktore musisz obowiazkowo znać to:
- czasy terazniejsze: Present, czasem Present Continu (Progressif) bo uścislic ze robimy cos w danej chwili
- czasy przeszle: Passe Compose, Imparfait (ciągly), Passe Recent
- czas "zaprzeszly": Plus-Que-Parfait (żadiej uzywany ale sie zdarza by wyrazic uprzedniość do innej czynnosci w przeslosci)
- czasy przyszle: Futur Simple, Futur Anterieur (zadziej uzywany), Futur Proche
No i musisz znac tryb Subjonctif Present koniecznie bo jest bardzo czesto uzywany, dobrze by bylo gdybys orientowala sie w Subjonctif Passe
Oczywiscie wazne tez sa Conditionnel Present i Passe by pobawic sie w zdania warunkowe czy tez inne przypuszczenia :)

I to by bylo na tyle :)
jak jakies pytania, to pisz, pozdrawiam
Hej dzieki za odp :)
nie znam w ogole czasów - Present Continu (Progressif), Futur Anterieur, gdybyś mógł/mogła po krótce coś o nich powiedzieć i podać jakies proste przykłady? :)
Tryb subjonctif - to narazie coś co sprawia mi największą trudność w odmienianiu tego w głowie :) a Subjonctif Passe nie znam,
"Oczywiscie wazne tez sa Conditionnel Present i Passe by pobawic sie w
zdania warunkowe czy tez inne przypuszczenia :)" - o krótki opis tych trybików też ładnie poproszę, również ich nie znam...
Ale i tak gorąco dziekuję za opis kiedy co i jak stosowane
Chciałam kupić sobie jakiś zeszyt ćwiczen do francuskiego ale nie znalazłam takiego ktory odpowiadałby mi i treścia i cenowo, zresztą wybór nie był spory, a po szkole pozaostała mi tylko 1 ksiązka którą przerabialaiśmy 3 lata, a cwiczen nie mieliśmy, a teraz zależy mi na udoskonaleniu mojego francais i radze se jak moge hehe dzieki
Present-czas terazniejszy
od bezokolicznika(np.parler)odcinamy koncowke -er i oddajemy kolejno kocowki
-e =ons
-es -ez
-e -ent
-e -ent
Mówie-Je parle
Mowisz Tu parles
Mowimy Nous parlons
itd

Futur proche-przyszly bliski(czynnosc stanie sie w najblizszych 24 h)
odmieniami czasownik aller(isc) + bezokolicznik danego czasownika
je vais regarder- obejrze
Tu vas regarder obejrzysz
Il va regarder obejrzy
Nous allons regarder obejrzymy
Vous allez regarder obejrzycie
Ils vont regarder obejrza


Futur simple-przyszly prosty (czynnosc stanie sie w przyszlosci ale nie bardzo bardzo dalekiej)
do bezokolicznika + koncowki
-ai -ons
-as -ez
-a -ont

JE regarderai obejrze(ale nie tak jak w f.proche ze za chwile)
nous regarderons obejrzymy
sa wtjatki:
etre-ser
avoir-aur
aller-ir
venir-viendr
tenir-tiendr
envoyer-enverr
courir-courr
falloir-faudr
faire-fer
pouvoir-pourr
voir-verr
savoir-saur
vouloir-voudr
i jak chcesz powiedziec bede to nie powiedz je etrai tylko je serai
albo bede mogla - je pourrai
a jak masz np vendre- to usuwasz e i normalnie odmieniasz je vendrai :))

IMPARFAIT- przeszly prosty(czynnosc nie dokonana rzadko go sie uzywa)
do 1.os l.mn dodajesz koncowki
-ais -ions
-ais -iez
-ait -aient

wyjatkiem jest etre
J'etais nous etions
tu etais vous etiez
il etait ils etaient
elle etait

conditionnel present-tryb rpzypuszczajacy
do tematu f.simple dodajesz koncowki imparfait
bylabym je serais
moglabym je pourrais
chcieliby vous voudriez


passe recent(przeszly bliski czynnosc wlasnie sie stala)
odmieniamy venir+ de + bezokolicznik
wlasnie obejrzalam ten film je viens de regarder ce film
wlasnie kupilam je viens d'acheter
wlasnie wyszedl il vient de sortir


PASSE COMPOSE-najwazniejszy czas z przeszlych (czas przeszly dokonany,jezeli chcemy powiedziec ze cos bylo kilka razy,jezeli akcja nastapila jedna po drugie)
odmieniami czas.posilkowy etre/avoir + participe passe
do AVOIR czas 1 grupy zakonczone na -er(a orpocz tego 50 innych)
w ETRE umierac,rodzic sie, upadac,isc,przybywac,wracac,powracac,stac sie,wychodzic,wyjezdzac(partir sortir),schodzic(descendre) i jeszcze z 10 + czas.zwrotne(wszystkie)

te 2 czas posilkowe odmieniamy tak jak je sie domienia a participe passe tworzymy
do 1 gr odcinamy -er i dajemy e z akcentem w prawo
a w nieregularnych trzeba sie nauczyc.
NP.
Upadlam 2 razy
Je suis tombe deux fois
Bylam w sklepie 3 razy
J'ai dans la magasine 3 fois
Wypilam herbate
J'ai bu du the
Poszlam na konckurs
Je suis alle puor le concours
Musialam czytac
J'ai du lire.
Dzieki Dosia - to był super szybki skrót z moich 3 lat franca :)) + coś nowego :)
Mam pytanko co do ostatniego przykładu -
Musialam czytac
>J'ai du lire.
otóż jak mniemam jest taka konstrukcja jak AVOIR DE + bezokolicznik i to znaczy musieć coś zrobić, tak??
to j'ai - okej avoir jako posiłkowy a skąd wżięło się DU ? ZNACZY TO ZE NAGLE POJAWIŁ SIĘ GDZIEŚ RODZAJ MĘSKI?
czy moze poprawnie mialaoby być j'ai eu de lire - musiałam czytać??
pozdrawiam:)
DU- to participe passe zapomnialam o rodzajniku ale to pikus :)moze pogadamy przez gg bo ja mam kilka pytac co do fr i ty pewnie tez :) moj nr [gg]
akurat plus-que-parfait jest rownie czesto uzywany co passe compose, wiadomosc od francuza :)
Participe passé czasownika "devoir" pisze się z akcentem circonflexe- dû ;) Stąd pewnie to pytanie;) Jeśli jednak trzeba uzgodnić ten participe do r.żeńskiego czy l.mn., to circonflexe znika.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka