Subjonctif kontra Indicatif ! ! !

Temat przeniesiony do archwium.
Mam przeogromną prośbę czy mógłby mi ktoś napisać kiedy używa się po tych zwrotach Subjonctif, a kiedy Indicatif? To bardzo dla mnie ważne. Z góry dziękuję za pomoc.

dire
comprendre
prétendre
supposer
admettre
être d’avis
expliquer
dire, supposer, etre d'avis - subjonctif utilise si ces verbes sont employes negativement ou interrogativement (np. je ne suppose pas que + subjonctif, ale je suppose que + indicatif)

comprendre, admettre, expliquer - zawsze indicatif

pretendre - powiedziałabym, ze zawsze subjonctif, ale nie jestem pewna.

Zresztą w zależności od znaczenia danego słowa w zdaniu, wszytsko może się pozmieniać.
właśnie o to znaczenie mi chodzi jak ono brzmi dla danego czasownika(jakie jest w Subjonctif, a jakie w Indicatif)
dire que + ind.
>comprendre que + subj.
>prétendre que -> subj.ale tylko w zdaniach pytajacych i przeczących
>supposer que + subj. w znaczeniu "przypuśćmy, że"
supposer que + ind. w znaczeniu "załóżmy, że"
>admettre subj. lub indicat.jak z czasownikiem supposer, oraz subj. w zdaniu przeczącym, majacym wówczas sens "nie akceptować, że"
>être d'avis que + subj.
expliquer que + ind. w znaczeniu "objaśnić"
expliquer que + subj. w zdaniach pytajacych, w znaczeniu "jakie są powody, że"
Z comprendre również zależy, bo może być zarówno Subjonctif jak i Indicatif. ja rozumiem to w następujący sposób (nie wiem czy na pewno tak jest):

Comprendre+Subjonctif= rozumieć ?
Comprendre+Indicatif= zdawać sobie sprawę, że
Po "dire que" również może wystąpić subjonctif, ale to w znaczeniu "powiedz, żeby", p.ex. Dis à Michel qu`il me rende ce livre avant lundi- powiedz Michałowi, żeby oddał mi tę książkę przed poniedziałkiem. Jednak zamiast subjonctif można też dać de + infinitif- Dis à Michel de me rendre ce livre avant lundi.
No tak, rzeczywiście :)
dire que, supposer que - najczęściej subj. jako przeczenia i pytania...
pretendre w znaczeniu "chcieć, żądać" - zawsze subj
Dzięki za pomoc:)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Życie, praca, nauka

 »

Pomoc językowa - tłumaczenia