Studia we Francji

Temat przeniesiony do archwium.
Tak jak w temacie, po zakonczeniu tego roku szkolnego (i zdaniu maturki oczywiscie) mam zamiar wyjechac na studia do francji, mam gdzie mieszkac, jakies tam zaplecze finansowe itp. itd., tylko co powinienem zrobic aby miec jak najwieksze szanse zeby zostac przyjetym ? moze ktos studiowal we francji i moglby mi wyjasnic jak krok po kroku sobie zalatwial wszystko.
Napisz gdzie dokadnije jedziesz, jakie miasto, jaki kireunek, ktory rok. Na jak dlugo. Na pewno bedziesz musial pisac prace w stylu fr.
pozdr
pawel
Miasto -----> Montpellier
kierunek ----> Informatyka
rok ------> 1
na jak dlugo ------> na mniej wiecej do konca zycia

Tylko zauwaz ze mnie chodzi o info na temat jak sie najlepiej zorganizowac zeby miec najwieksze szanse zeby sie tam dostac na uniwersytet, czyli lepiej zebym sie piew dostal na polska uczenie a pozniej startowac we francji, czy moze lepiej od razu tam startowac. po prostu chce wiedziec jak kombinowac zeby sie tam dostac i tyle. ze prace etc. bede musil pisac odpowiadac po franc. to wiem. ale thx za jakakolwiek odpowiedz.
Spoko. Moja przyjaciółka jest, jak na razie nie chce wracać!!!!!
Na pewno bedziesz musial zdac egzamin zeby sprawdzic znajomosc jezka.
Wszystko zalezy od uniwersytetu, ja jestem na studiach w Nantes i juz w polowie lipca trzeba bylo zlozyc papiery (akt urodzenia, po polsku i po francusku, swiadectwo maturalne tez w dwoch wersjach i jezeli masz jakis dokument ktory potwierdza znajomosc jezyka np. DALF to super bo bedziesz zwolniony z egz. sprawdz. Znajomosc Fr.)
To tyle potem czeka sie ok.3tyg.na odpowiedz z uniwerku. Na 1rok raczej wszyscy sa przyjeci. Pozdrawiam!
thx za info, mowiac prawde to tym ze pierwzoroczniaki sa najczesciej przyjmowane na maksa podniosles mnie na duchu. :D
Co do studiow we Francji, to najpierw musisz sie dowiedziec do kiedy sklada sie papiery na I rok na twojej uczelni. Zwykle zajmuje sie tym specjalny sekretariat do spraw transferow studentow z zagranicy (we Francji jest ich b. duzo; na Moim uniwerku w Strasbourgu, jest 7 000 Obcokrajowcow)Data skladania dokumentow na pierwszy rok zalezy od uczelni ale wydaje mi sie ze kandydaci na I rok musza to zrobic wmiare szybko, moze kolo maja lub kwietnia, ale nie jestem pewna. Napewno bedziesz musial przetlumaczyc przysiegle mature i pobrac od uczelni specjalne formularze ktore po wypelnieniu im odeslesz. Raczej nie ma egzaminow wstepnych, przyjmuje sie wszystkich, ewentualnie moga decydowac stopnie z maturki, tam gdzie jest jakis konkretny limit studentow. Ale to tez zalezy od kierunku, bo na niektore sa egzaminy, szczegolnie na prywatne uczelnie albo do tzw. "Grande Ecole..."
Generalnie przyjmuje sie wszystkich i polowa odpada potem w ciagu studiow bo sobe nie radza. Studiuje tu sie przyjemnie, koszta na panstwowej uczelni to ok. 300 Euro razem z ubezpieczeniem zdrowotnym na rok. Latwo jest zaliczyc rok bo oceny (a raczej punkty) z poszczegolnych przedmiotow sie dodaje i wylicza srednia i trzeba miec na koniec srednia 10 pkt na 20 zeby zaliczyc rok.
Powodzenia
Temat przeniesiony do archwium.