Studia we Francji w jezyku angielskim

Temat przeniesiony do archwium.
Wiem, ze za dzienne studia na uczelni panstwowej sie we Francji nie placi. Czy uczelnie takie organizuja jednak studia w jezyku ang.? Kocham Francje, ale dopiero od 1,5 roku ucze sie tego jezyka i nie naucze sie go na tyle aby zdac jakikolwiek egzamin przed matura (a za rok mam wlasnie mature).
Je pense qu'il est indispensable d'apporter quelques précisions sur les études dans l'enseignement supérieur car il existe différents cas.

1) les études à l'université.
Les études sont gratuites (sauf de très rares exceptions).
Le baccalauréat suffit pour s'inscrire.
Toutefois, dans certaines universités, ils sélectionnent les étudiants en fonction des résultats scolaires.


2) les études dans les grandes écoles(ingénieurs, commerce, science politique ...)
Là aussi, en général, les études sont gratuites bien qu'il y ait de plus en plus d'écoles payantes. Mais le baccalauréat ne suffit pas.
Pour entrer dans ces écoles supérieures, il faut passer un concours qui est assez difficile .
Les bacheliers sont préparés à passer ce concours pendant 2 ou 3 ans dans des classes spéciales de certains lycées.
to znaczy, że nie ma większych szans na studia we Francjii? Czym taki egzamin różni się np matury w polsce? i co z tym angielskim jako językiem wykładowym..??
czy może mi ktos przetłumaczyć slowa Richarda? :)
Wyjechalam do Farncji 6 lat temu i studiowalam angielski (potem zmienilam kierunek na Lingwistyke stosowane lub, odpowiednik francuski: Langues Etrangères Appliquées). Przed rozpoczeciem studiow na angielskim jest tekst z jezyka ale zapewniam was ze nie ma to nic wspolnego z egzaminem na anglistyke w Polsce (bylam zdziwiona poziomem tego egzaminu). Jesli chodzi o zajecia bylam nimi nieco rozczarowana: wiekszosc wykladow odbywa sie po francusku, nawet Anglicy mowia po francusku. Zajecia po angielsku sa naprawde rzadkoscia. Ale byc moze zalezy to od uniwersytetu.
Jesli chodzi o oplaty, jest oplata za studia, ktora placi sie co roku: obejmuje ona wpis, biliblioteke i kilka innych rzeczy. Oprocz tego obowiazkowa jest oplata na ubezpieczenie (i najdrozsza).
Mma nadzieje ze bylam pomocna.
Pozdrawiam z Paryza, w ktorym zaczyna sie robic nawet dosyc cieplo:)
Richard : Mysle ze jest niezbednym sprecyzowac watek studiow wyzszych poniewaz istniejà ich rozne rodzaje
1) studia uniwersyteckie
Studia sa darmowe ( nie liczac bardzo rzadkich przypadkow ) Matura wystarczy aby sie zapisac sié na wybrany kierunek choc niektore uczelnie praktykuja selekcjé biorac pod uwage resultaty szkolne
2) studia w tzw Grandes Ecoles
Studia tam sa generalnie tez bezplatne ale jest coraz wiecej szkol w ktorych musimy placic
Aby moc sie zapisac sama matura nie wystarczy , trzeba bowiem zdac egzamin ( konkurs ) ktory jest dosc trudny. Maturzysci sa do niego przygotowywani 2 do 3 lat.
Ja studiuje psychologie w Nicei (bo w PL na UJ pewnie nigdy bym sié nie dostala ) Tutaj we francji na uniwerek przyjmuja wszystkich jak leci , poziom jest niski ( w porownaniu z polska) no i program malo zapelniony ( ja ma 10 godz na tydz )
Jesli chodzi o wyklady w jezyku angielskim pewnie sa ale ja o tym na mojej uczelni nie slyszalam ( trzeba zdradzic tà tajemnice - Francuzi nie mowia po angielsku !)
Temat przeniesiony do archwium.