Studiowanie dwóch kierunków równocześnie

Temat przeniesiony do archwium.
Jak myslicie, czy da się pogodzic studiowanie naraz 2 kierunków : romanistyki i iberystyki? Czy wiecie może,jakie tam się pokrywają przedmioty?

I jeszcze z innej beczki : czy mozna zaczac studiowanie 2 kierunków już od pierwszego roku studiów?
Czemu nikt nie odpowiada na moje pytanie :( ?
a nie lepiej iśc na romanistyke w zakresie np. jezyka francuskiego a hiszpański dobrać sobie jako drugi jezyk z grupy romańskich, któych się bedziesz uczyła?
Oczywiście, że lepiej , ale fajnie jest mieć 2 tytuły magistra. Zresztą słyszałam, że lektoraty są na takim sobie poziomie .A może się mylę?
Witam wszystkich:)

Chcialam odpowiedziec na pytanko odnosnie studiowania na dwoch kierunkach na pierwszym roku....Otoz nie mozna zaczac dwoch kierunkow na raz...tzn na pierwszym roku. Mozesz po roku studiowania zdawac na inny fakultet, niektore wydzialy ( na niektorych uczelniach, przynajmniej tak jest na UG), wymagaja odpowiedniej sredniej na pierwszym kierunku, by mozna zaczac studiowac na innym.
Pisze to na podstawie tego jak to niedawno bylo, gdyz sama, po pierwszym roku jednego kierunku poszlam na inny, cale szczescie juz jeden kierunek skonczylam, i jestem szczesliwa studentka 4 roku:).
A propos takiego ulozenia sobie studiow, to jesli tylko nie brak Ci mobilizacji, i mozesz zrezygnowac troche z zycia towarzyskiego ( cos za cos...niestety..tak to wyglada, gdyz wbrew pozorom studiowanie bywa bardzo meczace)..to polecam, o ile naprawde naprawde sa to przemyslane kierunki studiow:) I chyba najlepie osd razu po pierwszym roku isc na cos innego ( wtedy unikasz studiowania przez dluuuuugi okres czasu).

Tak wiec nie pozostaje mi nic innego jak tylko zyczyc powodzenia i mobilizacji.
Aha jeszcze jedno: teoetycznie mozesz oczywescie zadawac na kilka kierunkow na pierwszym roku, po czy od razu wziac dziekanke ne jednym, tym samym bedziesz na pierwszym roku tylko na jednym fakultecie, a po roku po prostu wrocisz po urlopie...slyszalam o takiej ewentualnosci, jednak niestety nie wiem czy trzeba miec w takiej sytuacji jakies szczegolne powody do wziecia dziekanki.
Pozdrowienia z Gdanska:)
Agnieszka
Ja mam podobne watpliwosci...co robic, jakie wybrac studia??

wiem na 100% ze na pierwszym roku nie mozna studiowac 2 kierunkow jednoczesnie...na dniach otwartych byla o tym mowa(LUBLIN, UMCS)
Mimo wszystko strasznie chcialabym isc na iberystyke...ten hiszpanski i portugalski mnie tam przyciaga jak magnez;DJednak co gorsze...mozna zlozyc tylko na 1 opcje:albo romanistyka albo ioberystyka...
Szanse na iberystyke sa nikle...zwazywszy na to ze w tym roku mozna tam skladac z kazdym jezykiem nie tylko z francuskim
A ja tak cisnelam ten francuski w liceum...zebym mogla skladac na ten kierunek!! A tu prosze...moglam siedziec caly czas w angielskim i tez bym miala szanse...albo w niemieckim, albo w jakimkolwiek jezyku nei przydatnym pozniej na iberystyce...co za sprawiedliwosc...??!!swoja droga to mogli sie wczesniej okreslic a nie na 2miesiace przed matura;/
Fakt, ze po drodze zakochalam sie w tym pieknym jezyku i wcale teraz nie zaluje;] Przed romanistyka mam male obawy czy poradze sobie z tym nawalem materialu...bo moja znajomosc fran jest mniej wiecej na przedzialeA2/B1 (((a Wy jak zaczynaliscie romanistyke to jaki byl mniej wiecej wasz poziom??)))
Hmmm...co robic??
skladac na romanistyke(90%szans ze bedzie sie tam przyjetym)czy isc w ciemno na iberystyke...gdzei jest tylko 25 miejsc i tlum chetnych konkurentow...
***I juz ostatnie pytanko;)***
czy jak bym byla na 2 roku romanistyki...i chcialabym ciagnac ibertstyke...to czy bylabym zwolniona z francuskiego na iberystyce??no i z laciny??ciekawe czy przepisuja oceny...bo jesli tak to uwazam ze bylo by to wspaniale rozwiazanie;D nie orientujecie sie moze...??
Pojsc na romanistyke z lektoratem np z hiszpanskiego ...pozniej zaczac iberystyke(juz z podstawami hiszp)i byc zwolnionym z laciny i fran na iberystyce...
wiem ze to troche pokrecone ale moze ktos obczai o co mi chodzi...;)
POZDROFFKA
Jeszcze pytanko odnoście lektoratów na romanistyce i iberystyce .. Jakie to mogą byc jezyki? czy muszę to być koniecznie jezyki romańskie? Czy miałabym może mozliwośc nauki niemieckiego( uczyłam się go w gimnazjum i chciałabym do niego wrócić) i angielskiego ( uczę się go teraz w liceum) ?/?
niestety nie ma tak dobrze...
na romanistyce sa do wyboru tylko jezyki romanskie z tego co sie orientuje,na iberytyce tez(tyle ze tam jest kilka obowiazkowych-hiszp-wiadacy, fran, portugalski, i lacina ...byc moze jeszcze cos ale te na pewno;)

jak chcesz isc na cos z niem lub ang to takie kombinacje ma lingwistyka stosowana
mozesz np pojsc na ang wiodacy, niem podst lub odwrotnie, sa jeszcze kombinacje z ang-fran i ang rosyjski... pozniej wybrac lektorat z jakiegos innego jezyka np jakiegos romanskiego (wybor jezykow zalezy od uczelni i ilosci chetnych )
no i jeszcze maly minusik...w niewielu miastach w Polsce jest lingwistyka stosowana... wiem ze na pewno w wawie i lublinie(i chyba jeszcze w krakowie ale tego juz nie jestem pewna) no i np w lublinie na kazda z 4 kombinacji jest tylko 15 miejsc!(lublin)!to strasznie malo...;/

a czy ktos orientuje sie moze czy jest gdzies kombinacja na lingwistyce stosowanej -FRAN wiodacy i ANG jako drugi??
bo w lublinie niestety nie ma...
nieprawda ze nie mozna studiowac 2 kierunkow na pierwszym roku...tzn. teoretycznie nie ale praktycznie tak:) po prostu nie mowisz uczelniom ze skladalas jeszcze na inny kierunek: moja kolezanka tak chodzi i jest juz na 3 roku rownolegle - prawo i psychlogia i mowi ze nikt sie jej nie czepia pozdrawiam
ale czy za takie postepowanie nie pociaga potem za soba jakiś konsekwencji jak się wszystko wyda?

Zresztą ja miałam na mysli studiowanie 2 kierunków na tej samej uczelni
Skoro twierdzicie, że nie można niby studiować na pierwszym roku jednocześnie na dwóch kierunkach, to niech mi ktoś wytlumaczy, jakim cudem na moim roku są dwie dziewczyny, które tak wlaśnie studiują:) na tej samej uczelni! Chyba to jednak niekiedy jest możliwe. Zależy może od uczelni.
siemka!Na UMK oprócz dwóch języków romańskich na filologii romańskiej wszyscy mają obowiązkowy angielski przez dwa lata i po dwóch latach zdaje się egzamin!Jest to chyba jedyny przypadek w Polsce,że na filologii romańskiej jest obowiązkowp angielaski dla wszystkich!
romanistyka na UŁ en force!!
Wiem, że w Łodzi można studiować 2 kierunki naraz już od pierwszego roku- mam znajomego, który to robi i przepisują mu zaliczenia z jednych na drugie, ale on musiał to załatwiać, jako eksternistyczne już od pierwszego roku. Poza tym, żeby ułożyć sobie w taki sposób studia, jak chcesz droga Joanno, proponuję Ci iść na jakieś MISH (są min na UW, UJ, UMK). Wtedy zrobisz to bez problemów :PP
Studia na MISH to super pomysł .. gorzej z dostaniem się :I
Witam...

a propos studiowania 2 kierunkow na pierwszym roku, ja oczywiscia napisalam tak jak jest u mnie...poza tym trzeba jeszcze wziac pod uwage to ze jesli ktos studiuje np na jednym wydziale to wystarczy ze po roku pojdzie na drugi kierunke i moze od razu "wskoczyc" na drugi rok na drugim kierunku, stad sa osoby na takim samym roku na danym wydziale..
A szczerze mowiac, nie radzilabym na poczatku robic czegos tak sprzecznego z regulaminem uczelni...tzn mowie o tym by nie mowic na jednym wydziale...pomijajac to, ze u mnie np to nie bylo mozliwe, gdyz na pierwszysm kierunku jest oryginal swiadectwa, ktory Wam oddaja dopiero po zakonczeniu studiow, wiec domyslam sie ze trzba niezle "sciamniac" by jakos nie musiec zlozyc na drugim kierunku oryginalu, skoro to jest niby jedyny.
Zycze wszystkiego dobrego, no i wesołych świat.
Pozdrawiam.
Agnieszka
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Nauka języka

 »

Pomoc językowa