Studia filologii romańskiej

Temat przeniesiony do archwium.
hej;) mam takie pytanie czy kończąc studia filologii romańskiej(francuskiej) język francuski jest opanowany w stopniu C1 czy C2 a na jakim poziomie drugi język? I czy wybierając specjalizację tłumacza można tłumaczyć również z tego drugiego języka?
To jak się nauczysz języka zależy tylko od ciebie :) Wiedzy nie wlewa się do głowy, papierek świadczy tylko o tym, że skończyło się studia. A studia to studia - nie nauczą cię języka, ten masz już znać idąc na studia, a "perfekcjnować" go na wyjazdach do krajów frankofońskich.
Lektoraty drugiego języka zależą od uczelni - na UW na każdym kierunku masz do zrobienia 240 h lektoratów z dowolnego języka (jakiego tam sobie chcesz - może być nawet suahili), przy czym przez jeden rok możesz się uczyć np. włoskiego, a przez drugi np. chińskiego. Poziom zależy od ciebie (A1/A2, B1, B2, C1, z angielskiego C2), ale trzeba wziąć poprawkę na to, że angielskiego to się tam raczej nie nauczysz, natomiast inne języki - różnie bywa z poziomem.
Co do bycia tłumaczem - nie musisz kończyć studiów filologicznych, żeby być zwykłym tłumaczem, żeby móc przystąpić do egzaminu na tłumacza przysięgłego trzeba albo mieć magistra z filologii albo skończyć studia podyplomowe, które są dostępne chyba na każdym uniwersytecie.
A na razie - skończ szkołę, dostań się na studia i sam/sama zobaczysz, że bycie tłumaczem to nie tylko chcenie bycia tłumaczem, ale dużooo ciężkiej pracy (to nie jest tak, że kończysz studia i jesteś miszczu) i perfekcyjna znajomość przede wszystkim polskiego.
No i właśnie - specjalizacji tłumaczeniowej na studiach się nie wybiera (przynajmniej na UW). Jest na nią limit - 10 miejsc bodajże. Dostają się tylko najlepsi. Na studiach podyplomowych też jest sprawdzian predyspozycji.
Studia na kierunku filologia romańska są moim zdaniem dobrym pomysłem, ale zazwyczaj pojawia się już w trakcie studiowania problem z wyborem specjalizacji. Myślę, że ten język nie jest jeszcze w Polsce aż tak bardzo popularny, dlatego studiowanie na kierunku związanym z filologią romańską daje spore możliwości rozwoju.

« 

Studia językowe

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie