Wyjazd do Francji. Od czego zaczac?

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,
mam w planach przeniesienie sie do Francji, dep. 68 (Haut-Rhin). Na razie to tylko plany, a wiec musze zaczac od zera... Jestem romanistka i mam doswiadczenie w pracy w Polsce..
Planuje wyjechac tam z synkiem - 3 latka (jestem rozwodka).
Czy ktos moze przebyl podobna droge? Czekam na wszelkie sugestie dotyczace szukania pracy, mieszkania, opieki dla dziecka...
Np. ile powinnam zarabiac? Czy przedszkole, to dobry pomysl? co najpierw powinnam znalezc mieszkanie czy prace? i czy jest sens szukac pracy z Polski?

Wielkie dzieki z gory!

Anka
wiesz gdybym znał lepiej język Polski to bym napisał artykuł podobny na temat dlaczego coraz mniej opłaca się jechać do Francji
http://www.wlochy.edu.pl/Wlochy,Dlaczego-coraz-mniej-oplaca-sie-nam-pr
acowac-we-Wloszech,238.htm
Dzieki za artykul. Ja jednak nie wyjezdzam tylko i wylacznie w celach zarobkowych. Po prostu chce sie przeniesc do Francji. Bywam w tym kraju bardzo czesto, ale w celach turystycznych. Zalezy mi tylko na tym, zeby sie tam zorganizowac i zyc podobnie jak tu, w Polsce, na godnym poziomie i nie zamierzam tam zarabiac na powrot do Polski.
To życzę powodzenia. Ja już w sierpniu po 20 latach emigracji bede na stałe mieszkał w Polsce
Nie znam sytuacji ze wzgledu na inne regiony poza IdF i nie mam doswiadczenia z wyjezdzaniem z dzieckiem, ale moge kilka rzeczy doradzic.

Po pierwsze: najwazniejsze jest mieszkanie, bo bez tego ani rusz. Zeby zalatwic mieszkanie trzeba dostarczyc b.duzo papierow, ale najwazniejsze to 3 ostatnie fiche de paie, czesto wlasciciele/agencje nieruchomosci wymagaja posiadanie kontraktu CDI czy tez kontraktu od conajmniej roku. Poza tym, trzeba zarabiac 3 razy czynsz, wiec obejrzyj sobie ceny mieszkan jakie chcesz wynajac i strony ANPE z ofertami pracy, czy uda Ci sie to polaczyc. Poza tym musisz mniec gwaranta, Francuza, ktory zarabia 4 razy czynsz. Czasem trzeba ich miec dwoch (ale to chyba tylko Paryz ma takie wymagania), ale jako gwarant moze byc postawiony Twoj pracodawca, wiec najwazniejsze, zebys miala zarobki 3 razy czynsz.

Poza tym starajac sie o mieszkanie trzeba przedstawic druczki o placonych podatkach, wiec to moze byc na poczatku problem.

Skoro wyjezdzasz z dzieckiem, to moze byc wlasnie problem z mieszkaniem, bo o ile jakies male studio znajdziesz nawet majac prace tylko 3 miesiace, to z dzieckiem na pewno chcialabys miec jakies lepsze warunki. Wiec najlepiej jesliby na poczatek moglabys pomieszkac u kogos, lub jakis Francuz by Ci pomogl z tym mieszkaniem, bo jesli pracy nie bedziesz miec, to niestety mozesz miec problem ze znalezieniem mieszkania.

Co do szukania pracy - to zalezy co chcesz robic, jesli chcesz uczyc, to pamietaj, ze jesli nie masz CAPES lub Agreg. to ciezej bedzie Ci znalezc prace w szkolnictwie panstwowym, ale slyszalam (byli to Francuzi, wiec nie wiem czy to ma znaczenie) ze niektorzy nawet bez tych dyplomow w szkole pracuja, wiec moze sie uda.

Co do opieki nad dzieckiem, to we Francji system assistente maternelle, roznych zlobkow i przedszkol jest naprawde swietnie rozwiniety, sa pomoce materialne, a poza tym pamietaj, ze école maternelle jest darmowa i z tego co widze po znajomych, to nie zdarzyla sie sytuacja, zeby komus odmowiono dziecka przyjac, wiec wystarczy miec mieszkanie i prace, a o opieke nad dzieckiem nie powinnas sie martwic - najlepiej jednak jak wejdziesz na forum babemania.com, tam jest masa mam mieszkajacych we Francji, wiec doradza Ci w tej kwestii.

Powodzenia!
Wielkie dzieki Jinelle!
Hmmm, co do tego mieszkania, to moze byc problem, bo mam znajomych, ale oni mieszkaja w zupelnie innych regionach Francji... Chyba, ze w sumie, to nie bedzie mialo znaczenia...
A z tymi podatkami, to o co chodzi? O podatki placone w Polsce???

Pozdrawiam,
No, bez znajomych, to moze byc problem, ale moze uzgodnisz kwestie mieszkania (na pewien czas, np. na pol roku) ze swoim pracodawca, moze w ten sposob da sie zalatwic, bo naprawde bez pracy - ciezko tutaj cokolwiek zalatwic.

Jest tez opcja wynajmowania mieszkania w agencjach na krotszy okres czasu (np. 3-4 miesiace) i podobno mniej papierow potrzebuja - glownie to takie wynajmy dla obcokrajowcow, ktorzy przyjezdzaja do Fr turystycznie i nie maja ochoty przygotowywac calego dossier z fiche de paie, podatkami etc. Mozna to zalatwic, ale takie mieszkania kosztuja o wiele wiecej niz zwykle, niemniej jednak jest to tez takie rozwiazanie. Najlepiej wybierz sobie kilka najwiekszych agencji nieruchomosci, napisz do nich, przedstaw swoja sytuacje i oni Ci dokladnie powiedza jak to wszystko zalatwic.

Skoro znasz dobrze francuski, to nie powinnas miec problemu, bo Francuzi niestety w agencjach sa dosc negatywnie nastawieni do obcokrajowcow i wystarczy nie mowic z db akcentem i juz Cie olewaja, niestety.

A co do podatkow, no to trzeba szukajac mieszkania we FR przedstawic francuskie Pity z ostatnich dwoch lat. Skoro Ty takich nie masz, to jedyne jakie mozesz dac to przetlumaczone polskie, bo jak inaczej, ale we Fr chodzi im o francuskie, plus jeszcze formularze ile sie placi Taxe d'Habitation i Taxe Foncieres, ale tego oczywiscie im nie przedstawisz. Prosza tez ostatnie wyciagi z oplaty za poprzedni czynsz (to glownie po to, zeby zobaczyc, czy faktycznie jest Cie stac na mieszkanie, ktore chcesz wynajac i skoro placilasz wczesniej, to bedziesz pewnie i placic teraz).

I pamietaj, ze wynajmujac mieszkanie na dzien dobry placi sie jeden czynsz plus kaucje (2 razy czynsz) plus jesli wynajmujesz przez agencje to im placisz honorarium w wysokosci 1 raz czynsz. Wynajmujac bezposrednio u wlasciciela nie placisz honorarium, ale czesto czynsz jest wyzszy od tego, ktory placilabys za mieszkanie zalatwiane przez agencje. W kazdym razie wyjezdzajac musisz miec przy sobie troche wiecej oszczednosci, bo na same wstepne oplaty za mieszkanie duzo sie placi pieniedzy.
Wiec moze na poczatek daloby Ci sie pomieszkac u znajomych w innych regionach Francji, popracujesz troche, bedziesz miec fiche de paie i latwiej juz znajdziesz mieszkanie w dep. 68.

Bo rzucanie sie samemu na przeprowadzke moze byc przykre w skutkach, bo jak pisze bardzo duzo biurokracji i niestety z nikad pomocy.
Dzieki za cenne informacje... na pewno to wszystko sie przyda... Jesli masz jeszcze inne sugestie... to sa mile widziane:-)
Musze sie zorientowac w jakiejs agencji immobiliere w danym departamencie... Mieszkania nie sa strasznie drogie... ciekawa jestem, jakbym np zaplacila z gory za pare miesiecy... Nie wiesz, czy cos takiego sie praktykuje?
Wyjsciem sa tez wlasnie wspomniane przez Ciebie te mieszkania na wakacje... drozsze, ale moze sie da jakos tez dogadac, jesli to na miesiac lub dluzej...
Co Ty o tym sadzisz???
do Jinelle: teraz chyba juz zmienili prawo i wlasciciel nie ma prawa wziac kaucji za dwa miesiace tylko za jeden.
A moglabys mi podac regulacje prawne do tego "podobno sie zmienilo prawo" i niby od kiedy?

O niczym takim nie slyszlam, moze gdzies poza IdF mieszkasz, ale tutaj czegos takiego sie nie praktykuje.
Wlasnie mi sie przypomnialo, ze jeden znajomy mial problemy z zalatwieniem mieszkania, bo obcokrajowiec i ledwo przyjechal do Paryza, ale wlasnie rozpoczynal tu prace, wiec agencja kazala mu zalatwic z bankiem zamrozenie rocznego czynszu (bylo to prawie 20 tysiecy euro, bo mieszkanie bylo duze, ale nie bylo w jego przypadku problemu z dochodem, bo byl o wiele wyzszy niz "obowiazkowe minimum 3x czynsz") w razie jakby nie zaplacil kiedys czynszu.

Wiec moze tak sie tez da, sie zorientuj, ale moze na takie cos pojda w razie czego. W kazdym razie jest to troche droga przez meke, ale ja Ci zycze, zeby poszlo o wiele latwiej, niz Cie strasze (przepraszam za taki powiew pesymizmu, ale biurokracja tutaj to zmora dla wszystkich)

Ja mysle, ze poza IdF powinno byc latwiej z mieszkaniami, wiec jesli sie przygotujesz na najgorsze, to mozesz sie mile zaskoczyc. Ale odsylam do agencji, na pewno Cie odpowiednio poinformuja o wszystkich procedurach
mieszka tutaj czyli w Paryżu. z moim chłopakiem jesteśmy w trakcie poszukiwania nowego mieszkania i właśnie on mnie o tym poinformował. na prawie sie nie znam. francuskiego tez nie znam zbyt dobrze, nie jestem pewna czy to to.
Article 22 alinéa 3 de la loi du 06/07/1989
Modifié par LOI n°2[tel]du 8 février 2008 - art. 10 (V)

Lorsqu'un dépôt de garantie est prévu par le contrat de location pour garantir l'exécution de ses obligations locatives par le locataire, il ne peut être supérieur à un mois de loyer en principal. Au moment de la signature du bail, le dépôt de garantie est versé au bailleur directement par le locataire ou par l'intermédiaire d'un tiers.
no ale jinelle jednak przyznam ci racje:)
bo jak mieszkanie jest umeblowane to dwa miesiące kaucji.
mieszkam miało być
pozdrawiam
Nie nie straszysz mnie, jasne, ze powinnam byc uprzedzona o tym, co mnie czeka... Zreszta, kiedys ten temat juz przerabialam ze Szwajcaria i tam, to dopiero bylo skomplikowane..., bo moi znajomi maja ogromne problemy ze znalezieniem normalnej pracy i jeszcze na wszystko treba miec pozwolenia, na ktore jest kontyngent..., no i dochodzi jeszcze niemiecki, ktorego sie dopiero zaczynam uczyc... dlatego w koncu pomyslalam, ze najlepszym rozwiazaniem bedzie Francja przy granicy ze Szwajcaria;-)

Pozdrawiam!
Jodika, dzieki... mnie bedzie interesowalo mieszkanie meblowane...
nie martw sie, wszedzie sa ludzie ktorzy zechca ci bezinteresownie pomoc, nawet w takiej francji:) ja gdybym sie ciagle zastanawiala nad tymi wszystkimi kruczkami prawnymi, prefekturami, kaucjami, kontraktami CDI, praca i jej brakiem to pewnie juz dawno wrocilabym do polski. trzeba miec tylko odrobinke szczescia. tak wiec bonne chance1
pzdr
hey,

mieszkam w dep 68, nigdy nie mieszkalam w paryzu i nie wiem jak wyglada sprawa mieszkan tam, ale tutaj prawie nie mialam problemow i bylam traktowana jak "rowna" Francuzom. moze dlatego ze jest b. duzo obcokrajowcow? nie wiem ;-) mialam problem tylko z jednym kolesiem, ktory nie chcial mi wynajac mieszkania, bo bylam Polka... a potem okazalo sie, ze wynajmuje aktualnie mieszkanie kolesiowi z Senegalu i nie ma problemu dla niego zadnego... ale parapety sa wszedzie ;-) wydaje mi sie, ze studentom jest trudniej z wynajeciem mieszkania, bo zawsze jest ta sama spiewka - nie zarabiasz = problem. co do gwarantow to nie bylo problemow zeby zostali nimi moi rodzice i rodzice mojego chlopaka. ale moze trafilismy na sympatycznych ludzi po prostu.
wczesniej mieszkalam tez przez rok w studio w dzielnicy dosyc nieprzyjemnej, ale to byla moja wina, bo za pozno sie obejrzalam, ze juz studia sie zaczynaja i w sumie przyjechalam z plecakiem i zaczelam zalatwiac sobie mieszkanie juz na miejscu ;-) totalny hardcore! naszczescie trafilam na bardzo sympatycznych ludzi, ktorzy nie dosc ze nie robili problemow to pomogli w przeprowadzce... takze jest ok. jesli trafisz na wyrozumialych, otwartych ludzi to juz z gorki :-)

co do dziecka, niestety tez malo wiem... wiem tyle, ze bardzo male dziecko trzeba zapisywac mocno szybko do przedszkola/ecole maternelle bo jest malo miejsc... no i jakby co to zostaje assistance maternelle, tez nieglupia sprawa :-) a co do baby sitterek, to jest ich od groma ;-) glownie to studentki, wystarczy wejsc na popularne serwisy kijiji.fr i inne...

tak naprawde mysle ze to wszystko zalezy w jakim miejscu bedziesz mieszkala - w duzym czy malym miescie. bo inaczej to wyglada w Paryzu, inaczej w Strasie a inaczej w malej gorskiej miescinie... :-)
pozdrawiam i zycze powodzenia!
chrzanie jak po magicznych grzybkach... oczywiscie, mieszkam w dep 67... ;-) desolée
ciekawostka z francji:
http://www.france24.com/en/2[tel]sharp-rise-domestic-violence-france-domestic-violence
moze przydadza sie takie informacje - moze juz je czytalas ale warto to wiedzieć
Zasiłek na przynętę(Praca i Życie za Granicą/26.07.2008, godz. 09:13) Francuscy pracodawcy mają nadzieję, że nie jest jeszcze za późno, aby odebrać Anglikom pracowników z zagranicy. Ma nas zwabić nie tylko swobodny dostęp do rynku zatrudnienia czy świetna francuska kuchnia, ale także słynne w całej Europie "securité sociale".
W odróżnieniu od Anglii czy Irlandii Francuzi wstrzymywali się cztery lata z otwarciem rynku pracy dla Polaków. Dziś z zazdrością patrzą na swoich odważniejszych sąsiadów i zastanawiają się, czy nie jest za późno, by dogonić galopujące gospodarki wyspiarzy. Eksperci twierdzą, że nie zmieni się wiele, jednak pracodawcy liczą na to, że imigrantów zwabi nie tylko pełny dostęp do rynku pracy, ale także możliwość skorzystania z rozbudowanego systemu opieki socjalnej.
Opisanie wszystkich rodzajów kas i programów pomocowych we Francji zapełniłoby obszerną książkę, warto jednak przyjrzeć się kilku najważniejszym.
Sposoby na zasiłek
Żeby ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w granicach "heksagonu" (jak Francuzi nazywają czasami swoją ojczyznę), musisz przed przyjazdem zaopatrzyć się w formularz E301 (lub E303). Wydaje go właściwa instytucja w państwie, w którym pracowałeś po raz ostatni. W Polsce uzyskasz go w wojewódzkim urzędzie pracy. Jeśli nie masz takiej możliwości, lokalne biuro ASSEDIC (Association pour l’Emploi dans l’Industrie et le Commerce) we Francji może wystąpić o jego wydanie na twoją prośbę. Formularz ten pozwala na wyszczególnienie wszystkich okresów zatrudnienia, które mogą być naliczone do wysokości zasiłku. Ponieważ według europejskiego prawa zasiłek wypłaca państwo, w którym pracowałeś ostatnio, żeby pobierać go we Francji, musisz przepracować tam przynajmniej jeden dzień. Jednak aby został on naliczony według francuskiej stawki (a chodzi tu o równowartość 75 proc. twoich wcześniejszych zarobków), musisz pracować tam przez minimum 4 tygodnie. Aby uzyskać zasiłek, musisz udokumentować, że pracowałeś w pełnym wymiarze godzin przez przynajmniej 6 miesięcy w ciągu 1,5 roku przed utratą stanowiska.
Rejestracji w ASSEDIC warto dokonać bez względu na to, czy planujesz zostać nad Sekwaną. Jeśli bowiem zdecydujesz się na opuszczenie Francji bez rejestracji w tym urzędzie, nie otrzymasz formularza E303. Tym samym nie będziesz mógł pobierać w nowym miejscu zamieszkania zasiłku uzyskanego we Francji – jest to możliwe przez maksymalnie 3 miesiące po wyjeździe.
Związki niezawodowe
O zasiłek można starać się również w przypadku (uwaga!) dobrowolnej rezygnacji z pracy w jednym z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE oraz Islandia i Norwegia) bądź Szwajcarii w celu zamieszkania we Francji ze swoim legalnie tu zatrudnionym małżonkiem lub... partnerem. Procedura jest taka sama jak w przypadku utraty pracy. Niezbędny jest formularz E303, który przekona francuskie urzędy, że pracowałeś wcześniej dość długo, aby uzyskać pomoc finansową. Ten scenariusz możliwy jest dzięki typowej dla Francji polityce socjalnej, promującej życie rodzinne oraz wszelkiego rodzaju związki partnerskie, czyli pacs (pacte civile de solidarité). Zawarcie pacs jest bowiem zgodą na świadczenie "wsparcia materialnego i emocjonalnego" dla partnera. Warto przy tym wiedzieć, że zawarcie oraz ewentualne rozwiązanie pacs we Francji nie jest skomplikowane, umożliwia za to dostęp do niemal wszystkich świadczeń zarezerwowanych dotychczas dla małżeństw. Osoby "niezdecydowane" powinny się więc dobrze zastanowić: może oprócz zjednania sobie większej troskliwości francuskiej "socjalki" pacs pomoże wam zrobić ten najważniejszy życiowy krok? Francja słynie przecież z romantycznych miejsc...
CAF: trzy literki warte zapamiętania
Umowa o pracę uprawnia także do ubiegania się o dotacje mieszkaniowe. Zajmuje się nimi CAF (La Caisse d’Allocation Familiale). Jest to instytucja bliska przede wszystkim sercom studentów, ale z jej pomocy mogą korzystać także osoby samotne, rodziny i osoby w związkach pacs. Kryteria przyznawania dotacji są liczne, a ich ocena bywa skomplikowana. Dość powiedzieć, że podstawowym warunkiem zawsze są (zbyt) niskie dochody.
Aby złożyć wniosek, należy udać się do lokalnego biura CAF i poprosić o odpowiedni formularz. Wniosek o dotację możesz złożyć także w lokalnym biurze CMSA (Caisse de Mutualité Sociale Agricole). Formularze można też pobrać ze strony internetowej – www.caf.fr .
Istnieją trzy rodzaje dotacji mieszkaniowych. Pierwszy z nich to APL (Aide Personnalisé au Logement). Z "osobistej pomocy mieszkaniowej" może skorzystać każdy, bez względu na sytuację rodzinną, wykonywany zawód, narodowość czy liczbę osób, za które jest prawnie odpowiedzialny. Wystarczy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek i czekać na jego rozpatrzenie.
Drugi rodzaj dofinansowania na mieszkanie to ALF (Allocation Logement Familiale), czyli "rodzinny zasiłek mieszkaniowy". Z tej formy pomocy możesz skorzystać, jeśli opiekujesz się przynajmniej jedną osobą, bez względu na to, czy jest to dziecko, osoba starsza czy niepełnosprawna. O przyznanie ALF mogą się także starać młode pary małżeńskie (będące w związku nie dłużej niż pięć lat), pod warunkiem, że w momencie zawierania związku żadne z małżonków nie ukończyło czterdziestu lat.
Na uniwersytet po dach nad głową
Trzeci, najbardziej popularny rodzaj zasiłku mieszkaniowego we Francji to ALS (Allocation Logement Sociale). Jest on przeznaczony dla osób, które nie korzystają z wyżej wymienionych dotacji. Z ALS korzystają najczęściej studenci – przyjmuje się, że CAF wypłaca ok. 600 tys. dotacji ALS rocznie dla samych tylko żaków! To, czy mieszkasz samemu czy w tzw. collocation (z grupą osób) i czy jest to dom, mieszkanie czy pokój w akademiku, nie ma tutaj żadnego znaczenia.
Dotacje mieszkaniowe wypłacane są przez okres 12 miesięcy, począwszy od 1 lipca każdego roku, i wniosek należy odnawiać corocznie przed upływem tej daty. Warto też pamiętać, że CAF nigdy nie pokryje ci całkowitych kosztów wynajmu i że możesz się starać tylko o jedną z wymienionych dotacji na raz. W tym celu twoje mieszkanie musi być używane przynajmniej przez osiem miesięcy w roku i spełniać warunki tzw. minimalnego komfortu. We Francji za takie uznaje się dostęp do bieżącej wody, WC oraz powierzchnię minimalną 9 m2, jeżeli mieszkasz sam, oraz 16 m2 dla dwóch osób. Nie trzeba chyba dodawać, że osoba występująca o dofinansowanie musi być oficjalnie zarejestrowanym lokatorem.
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Jeżeli jesteś w posiadaniu umowy o pracę lub, w przypadku jej braku, masz dostateczną ilość środków na opłacenie składki zdrowotnej, to oprócz dotacji mieszkaniowej z CAF możesz starać się również o zasiłek dla dzieci (Allocation Familiale). Całkowite otwarcie rynku oznacza bowiem, że twoje wnioski będą rozpatrywane według tych samych kryteriów, co te składane przez Francuzów. Liczba i różnorodność tych zasiłków to jednak temat na osobny artykuł. To właśnie na tym polu najbardziej objawia się "troskliwość" francuskiego systemu opieki socjalnej. Trzeba jednak pamiętać, że decyzje o przyznaniu dotacji podejmowane są według ściśle określonych reguł i trudno na dzień dzisiejszy stwierdzić, z jakim powodzeniem spotkają się we Francji wnioski składane przez Polaków. W każdym razie warto wiedzieć, że takie możliwości istnieją i nie należy z góry zakładać, że coś się nam nie należy. Otwarty rynek daje nam dostęp do wielu przywilejów, które powinniśmy znać i konsekwentnie o nie zabiegać.
Hej,
nie wazne, ze 67... ale i tak duzo mi powiedzialas! Wielkie dzieki...
Super!!!n Nie czytalam tego nigdzie jeszez, wiec sa to naprawde bardzo cenne informacje...
Musze to wszystko sobie jakos uporzadkowac...
Dziekuje
Sooto,
a powiedz, na czym wlasciwie polega assistance maternelle??? Jeszcze sie nie doczytalam, na czym to polega...

Dzieki...
Może przydadzą Ci się dla orientacji takie stronki
http://paca.kijiji.fr/
http://riviera.angloinfo.com/

radzę szukac mieszkania nie przez biura bo tam papierow od metra chca, mozna z ogłoszenia. Trochę informacji jest tez na naszej-klasie w portalu nicea - zobacz! A jak cos to moj adres [email] moze jakies szczegoly. pozdrawiam i odwagi życze - warto.Sama to znam!
Dzieki wielkie... zaraz Ci puszcze maila mojego, zebys wiedziala kto i co;-) I na pewno Cie jeszcze bede pytala o wiele rzeczy...

pozdrawiam
Anka
Witam,
Bardzo przydatne informacje:)
POproszę jeszcze o informację (bardziej szczegółową) dotyczącą naszej(wraz z meżem) sytuacji.
Staramy sie o dofinansowanie mieszkania z CAF. Udaliśmy się do naszego urzędu (wg dzielnicy) i przedstawiliśmy naszą sytuację: Oboje z mężem przebywamy we Francji. Mąż pracuje w Polskiej firmie, jest delegowanym pracownikiem. Ja założyłam swoją firmę, ale jeszcze nie posiadam dochodów. Nie mamy jeszcze dzieci. Obsługujacy nas urzędnik przekazał nam do wypełnienia przez polski, stosowny urząd dokumentu E-405 z aneksem oraz stosowny wniosek. Dokument E-405 przesłaliśmy do Ośrodka Polityki Społecznej, właściwego ze względu na zamieszkanie. Wymieniony wyżej Urząd odpowiedział nam, iż nie ma podstawy na wypełnienie tego formularza, gdyz nie mamy dzieci. Udzielił nam wskazówki, że powinniśmy poprosić ZUS o wydanie prawidłowego formularza, może E-101?
Jesli to możliwe prosimy o poradę co tak naprawdę musimy przedstawić, jakie formularze bo kompetencje francuskich urzędników są.....
Dziekuję z góry za odpowiedz, pozdrawiamy
Joanna z Arturem
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Ici on parle français

 »

Nauka języka