Wszystko o au pair

Temat przeniesiony do archwium.
Witam. Bardzo proszę o wszelkie pomocne informacje o au pair w Francji. Mam zamiar za rok jechać i chciałabym jak najlepiej się przygotować do wyjazdu.
Co powinnam wiedzieć o agencjach au pair?
Jakie dokumenty przygotować?
Jak wywalczyć/wyprosić swoje prawa u rodziny?
Jakie będą początki?
Czym można zainteresować dzieci (nie tylko grami komputerowymi czy telewizorem)?
Jak zdobywać doświadczenie?
Czy przydają się kursy plastyczne, wolontariat przy dzieciach upośledzonych i niepełnosprawnych, wolontariat w Domu Dziecka lub przedszkolu?
Jak radzić sobie z dziećmi na pierwszym wyjeździe?
Co zrobić, jeśli rodzina nie przestrzega swoich obowiązków?
Co zrobić, gdy dzieci cię nie szanują?
Jak szybko poprawić swój francuski przed wyjazdem?
Jak wyglądają dni wolne i urlopy w programie au pair?
Czy warto chodzić na lekcje językowe w Francji będąc jako au pair?
Ile kieszonkowego au pair powinna dostawać?
Jakieś szczególne zasady obowiązujące?
Inne?

Bardzo proszę o skompletowanie poradnika dla mnie i dla innych osób pragnących wyjechać jako fille au pair. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam!!! ;))
-agencje biora sporo za posrednictwo tak wiec agencji nie polecam.
-ubezpieczenie
-trzeba postawic warunki przeed wyjazdem
-poczatki beda fajne fajne fajne po tygodniu bedzie do dupy
-dzieci mozna zainteresowac nowymi zabawkami
-normalnie po ludzku

bez sensu sa te pytania,
Ja polecam pośrednictwo agencji dla WLASNEGO BEZPIECZENSTWA. moze i faktycznie
mniejsze pieniadze sie zarabia ( ale tu nie chodzi o kase, tylko o nauke jezyka,poznawanie kultury i zycia), ale rodzina musi zglosic au pair do urzedu podatkowego,jest jakos to kontrolowane, dziewczyna ma jasno okreslone warunki pracy ( czasem umowa w j.polskim nawet), ma gwarancje ze rodzina nie jest "podejrzana".
Dawno dawno temu bylam au pair za smieszne pieniadze u fantastycznej rodziny, a znam historie dziewczyn co poszly "na kase" i po 2 tygodniach uciekaly od rodzin bo np. ojciec sie do nich dobieral :(, dzieci byly " wcielone szatany sztuk 6 zamiast 2 jak w opisie"i ogolnie wyzysk.
Najlepsza metoda to isc do biura z tymi pytaniami.
Pozdrawiam
hej
bylam we francji juz 2 razy au pair, chetnie Ci pomoge;)
1. o agencjach jesli o moje zdanie chodzi nie powinnas nic wiedziec- placisz im a nie wiadomo co dla Ciebie znajda. dla mnie bez sensu. polecam www.aupair-world.net ja tam znalazłam boską rodzinke, i wszytskie moje kolezanki au pairki takze ( a znam ich kilkanscie)

2.paszport!:)czasem tez rodziny wymagaja prawka, zaswiadczenia o niekaralnosci i jakis papierków nt zdrowia- dowiesz sie od rodziny

3.prawa i obowiązki- w pierwszych mailach sie z reguły ustala, lub przy pierwszych rozmowach telfonicznych. jak wolisz. najlepiej od razu spytac czego beda od Ciebie wymagac i okreslic jasno, czego Ty oczekujesz.

4.poczatki- zawsze ekscytujace
gdzies kiedys przeczytalam, ze au pair przechodzi przez 3 etapy wyjazdu:
1) zaraz na poczatku, jest w szoku, nowe miejsce, ludzie, wszyscy wiadomo mili, wszystko cacy, radosc, podniecenie
2) po kilku tygodniach/miesiasach (zalezy) zaczynaja meczyc cie obowiazki, dzieci, rodzina, tesknisz placzesz, chcesz rezygnowac
3) wyjezdzasz i nie wyobrazasz sobie zycia bez rodzinki, tesknisz.
oczywiscie, jets to optymistyczny scenariusz, jesli polubicie sie z rodzinka :P
4) zainteresowac dzieci- ne ma odpowiedzi na to pytanie, sama zobaczysz czym sie inetresuja, co lubia....
5) doswiadczenie - mozesz juz w PL zaczas sie opiekowac dziecmi, jako niania
6)Przydaja sie, warto o nich swpomniec w mailu do rodzinki
7) nie ma odpowiedzi na pyt jak radzic sobie z dziecmi- cierpliwoscia i miloscia przede wszystkim, do reszty dojdziesz sama
8) porozmawiac z nimi szczerze, nie bac sie
9) eh nie dopuscic do tego!
10) tak, jak tylko bedziesz chciala, to TWOJ czas
11). to uzaleznione jest od kraju, we Francji waha sie tood 3[tel]e/mc zalezy od obowiazków, liczby dzieci oraz regionu
A czy pracowałaś legalnie? bo ja chciałabym popracować w przyszłym roku jako au-pair, ale na pełnych prawach zatrudnienia: umowa, ubezpieczenie...żeby wyrobić sobie carte vitale i konto bankowe.
heh ciekzo to nazwac "legalna" praca.
Mysle ze to kwestia umówienia sie z rodzinką. popros ich po prostu o umowe i pomoc w załatwieniu innych formalnosci.
Jesli są OK, to nie bedzie stanowic to dla nich wiekszego problemu.
dziękuję bardzo. trochę się obawiam ale mam nadzieje ze dam rade. chcialam dowiedziec sie od samych zainteresowanych bo wiadomo różne rzeczy piszą:/.. Dziekuje Wam za pomoc i bede wdzieczna za inne sugestie buziaki;***
Generalnie agencji nikt nie poleca ale z drugiej strony... to one Ci wskazuja jaka dokumentacje musisz zebrac zeby wyjechac. Jak nie chcesz bulic np. 800zl to biura-filie (w mniejszych miastach)zazwyczaj biora taniej. Ja zaplacilam np. 350zl. Zeby wwyrobic tutaj ubezpieczenie zdrowotne potrzebne jest pare papierkow z Polski plus ich tlumaczenie przysiegle. W Polsce zaplacisz za to ok.80-100zl, we Francji: 200-300euro i jeszcze bedziesz biegac po konsulatach. Prawa to generalnie takie, ze ty nie jestes sluzaca tylko au pair; nie gotujesz nie prasujesz nie sprzatasz nie jestes do wszystkiego. I gdy rodzina daje ci np. liste rzeczy ktore ty masz robic, a jest tam np. mycie okien albo prasowanie, mowisz NIE-chyba ze ci za to zaplaca dodatkowo, jak femme de menage. Poczatki? Co do zmiany miejsca, na np.Paryz, to na samym poczatku zachlystujesz sie wolnoscia. Co do rodziny, zwl. dzieci-to jest czas najtrudniejszy, tzw. wyrabiania granic. Jak sobie raz dasz ejsc na glowe, to masz juz przerabane do samego konca. Ciagle mowie o dzieciach. Albo po prostu rodzina z ciebie zrezygnuje; beda widzieli ze nie dajesz sobie rady, ze nie jestes odpowiedzialna; ze przy tobie dzieci moga zrobic wszystko, sobie krzywde-tez. co do zabaw i zainteresowania, to nie ma stalych recept. To zalezy od plci, wieku, liczby, charakteru dziecka. I od twojej pomyslowosci. Dlatego wszystkie te miejsca ktore wymienilas sa bardzo dobrymi "poligonami" do cwiczenia siebie i swoich kompetencji. Zreszta jak juz masz papierek: tu i tu opiekowalam sie tyle a tyle czasu takimi a takimi dziecmi, stempelek, pieczatka i podpis dyrektora, to nawet rosna twoje szanse w znalezieniu lepszej rodziny, ktora powaznie podchodzi do sprawy; byle kto bierze byle kogo. Co robic jak rodzina nie przestrzego Twoich praw? Po to masz wlasnie ta agencje w Polsce: ona wskazuje Ci francuskie biuro Au Pair, ktore wyznacza ci osoby opiekujace sie Toba. jak jedziesz przez internet, to niekoniecznie musisz tam trafic. Chyba ze jestes bardzo kumata i wiesz co i jak; jesli cos jest nie tak, to dajesz sobie spokoj z ta rodzina i oni szukaja ci nastepnej. Dni wolne to zazwyczaj weekendy. tak czy siak-masz prawo do 2 wolnych dni w tygodniu. I jesli jest ono lamane, to jest to pierwszy sygnal ze cos jest nie tak. Kieszonkowe zalezy od liczby przeprac. godzin. Od 300 do 400 euro. Szkoly masz do wyboru. Najczesciej przedstawia Ci je Twoj opiekun na pierwszym spotkaniu w agencji francuskiej.
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie