Życie,Francja

Temat przeniesiony do archwium.
Od sierpnia planuje zamieszkać w Paryżu,interesuje mnie jak wygląda tam życie. Mam 16 lat. Dowiedziałam się,że nie ma tam szkoły,w której lekcje odbywają się po polsku. Jestem zainteresowana liceum(obecnie jestem w 3gim.-od września musiałabym rozpocząć naukę w 1liceum). Język znam w stopniu podstawowym,czy przyjmą mnie do szkoły? W ambasadzie powiedzieli,że musiałabym na dzień dobry zapisać się tam na darmowy kurs francuskiego. Boje się,że nie bd nic na lekcjach rozumiała... Jak mogę zapisać się do szkoły tam,jakieś terminy? Przeczytałam,że w szkołach jest np. nauka franc. dla obcokrajowców i później tworzą dla nich klasę. Jeżeli macie jakieś linki do szkół,mieszkaniach itp.,to prosiłabym. Czy jako polka mogłabym się starać o jakieś stypendia? Z góry dziękuje ; )
Oczywiscie,ze w Paryzu jest szkola, w ktorej lekcje - czesciowo! - odbywaja sie po polsku!
http://www.sekcja-polska.montaigne.pl/
To szkola miedzynarodowa, mozna tam nauczyc sie francuskiego.
Ale... chyba nie wyjezdzasz sama, ot tak sobie, nie bedac pelnoletnia?? Jesli tak to coz, nie wiem, czy cos oprocz foyer dla osob SDF mogloby byc w Twoim zasiegu... Samodzielne mieszkanie to ok. 700 euro, wiec raczej niezbyt osiagalne....
Oczywiście,że nie sama,zapomniałam dodać,że z siostrą,która jest pełnoletnia ;) Z tego co udało mi się dowiedzieć,to do liceum Mointage trzeba znać biegle j.francuski. Ja niestety dopiero się uczę,dlatego jestem na poziomie podstawowym. Orientujesz się może,gdzie w Paryżu znajdę szkołę tak jak wspomniałam wcześniej "dla obcokrajowców",że po pewnym czasie dla nich stwarzają klasę,dorzucają do innej klasy? Zależy mi żeby zdać maturę.
edytowany przez MarCysiaaa: 20 mar 2012
Poza tym w liceum Mointage lekcje odbywają się w języku francuskim i po lekcjach można uczęszczać do sekcji polskiej,gdzie uczy się polskiej kultury,historii,geografii itp. W Ambasadzie coś wspomnieli,że musiałabym iść normalnie do miejskiej szkoły,która jest bezpłatna ;)
MarCysiaaa, zapisy do gimnazjum i liceum odbywaja się w kuratorium oświaty w Paryżu: ACADEMIE DE PARIS, avenue Gambetta, Paryż 20, www.ac-paris.fr., jeżeli twój opiekun prawny mieszka w samym Paryżu. Jak w okolicahc Paryża, właściwe jest kuratorium oświaty w Creteil, Versailles, wszystko zalezy od miejsca zamieszkania. Do academie musi się udać i ciebie zapisać opiekun prawny, czy właśnie owa pełnoletnia siostra. Wskazane było zrobić to już teraz, a najpóźniej w lipcu. W sierpniu ta instytucja jest 3 tygodnie zamknięta na głucho ! I nic się nie załatwi. Trzeba przedstawić akt urodzenia wielojęzyczny, wszystkie świadectwa z gimnazjum / ostatniej klasy szkoły podst. przetłumaczone na francuski przez tłumacza przysięgłego, zdjęcia w formacie paszportowym, twój dowód osobisty / paszport, dowód osobisty / paszport opiekuna prawnego, fakture EDF lub kontrakt wynajmu mieszkania opiekuna prawnego. Do tego musi być wypełnione dossier, do ściagnięcia ze strony intenetowej ACADEMIE DE PARIS, to musi byc dossier: dla osób pochodzących spoza Academie de Paris / czy też spoza francuskiego systemu oświaty. Koniecznie trzeba zacząć formalności od przejrzenia strony internetowej Academie de Paris. Uprzedzam, że zapisanie do gimnazjum to droga przez mękę, są tłumy, ja tam spędziłam cały dzień i pryszłam juz o 7.30 rano... A otwarcie urzędu było o 9.00 rano ! Ciebie na pewno skierują do klasy przejściowej, tzw. CLASSE RELAIS, z samymi cudzoziemcami, celem nauki języka francuskiego. Trwa to jeden rok, a potem możesz iśc do normalnego gimnazjum. W razie wątpliwości, służę pomocą, ale życzę cierpliwości i wytrwałości, zapisy do szkoły we Francji to droga przez mękę !

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa