szkoła podstawowa

Temat przeniesiony do archwium.
Mam pytanie do forumowiczów, bardzo bym prosiła o pomoc, planujemy z 12 letnim synem wyjechac na stałe do męża, który mieszka w okolicach Cannes. Szukamy dla syna szkoły z klasą przygotowawczą, bo zdajemy sobie sprawę, że nasz syn nie umie języka francuskiego i będzie mu na początek trudno. Czy ktoś się orientuje, jak wygląda nauczanie dla syna,do którego rodzaju szkoły go posłac, czy do prywatnej międzynarodowej czy do szkoły przy ambasadzie? Niestety prywatna jest droga, szukamy dla syna dobrej szkoły, żeby mu nie było zbyt trudno na początek z barierą językową. Słyszałam również, że na początek pójdzie do szkoły, w której będzie miał intensywny kurs francuskiego, aż dorówna poziomem dzieciom w college. Proszę o pomoc i jakiekolwiek informacje
Forma, o której państwo myślą to tzw. klasa CLA (teraz chyba pod inną nazwą...), która oznacza, że przez jakiś czas syn będzie uczęszczał do szkoły francuskiej i zostanie umieszczony w klasie z obcokrajowcami - będą uczyć się głównie francuskiego, później stopniowo kilku przedmiotów, a po osiągnięciu odpowiedniego poziomu będą mogli uczęszczać na normalne lekcje. Warto pamiętać, że nie w każdej szkole istnieje taka forma klasy.
Szkoły przy ambasadzie uczą wyłącznie języka polskiego (i historii, geografii Polski, itp.) w trybie "zaocznym" (np. w środy i/lubw soboty), w żdnym razie nie zastępują normalnej szkoły! W państwa okolicy istnieje chyba tylko ta szkoła w Nicei, płatna:
http://www.polska-szkola.pl/mod/data/view.php?d=16&rid=641

Szkoły międzynarodowe w regionie w którym państwo będą nie muszą być prywatne i płatne, istnieją takowe szkoły publiczne. Jednak na pewno nie ma tam takiej, w której istniałaby tzw. Sekcja Polska, czyli możliwość nauki literatury i historii polskiej w szkole francuskiej. Inne szkoły międzynarodowe (z angielskim, niemieckim, włoskim...) to:
http://investincotedazur.com/fr/cote-dazur/ecoles-intl.php

Należałoby zatem wybrać normalny francuski collège (syn poszedłby zapewne do klasy "6e" lub "5e") upewniając się, że jest tam klasa przygotowawcza. Bariera językowa jest na początku trudna dla wszystkich, ale może znajdzie się jakiś polski kolega? Warto też pomyśleć o zapisaniu syna do szkoły polskiej, by nie tracił kontaktu z językiem pisanym i literackim.
Dziękuję za informacje, najbardziej myślę o szkole z college, z klasą przygotowaczą. Myślę, że syn w tej szkole będzie miał największe szanse na naukę języka i dokładne zrozumienie go. Mam jeszcze jedno pytanie, czy może wiesz, które szkoły w okolicy miejscowości Grasse, tj. około 18 km od Cannes mają klasę przygotowawczą dla 12 letniego chłopca. Próbuję znalezc informacje w internecie, wchodzę na stronę każdej szkoły, i nie wiem jak sprawdzic czy dana szkoła posiada tą klasę przygotwawczą. Dzwoniłam nawet do konsulatu w Krakowie, nie mogli mi bardzo pomóc, prosili żebym im przesłała e-mailem wszystkie oceny syna z tego roku szkolnego, świadectwo szkoły z poprzedniego roku, informacje gdzie mąż mieszka, w jakim stopniu umiemy j. francuski i dopiero wtedy po wglądzie w nasze papiery, poproszą nas o spotkanie w celu pomocy. Bardzo bym prosiła ponownie o pomoc w poszukiwaniach szkoły z tą klasą.
Rozumiem, że wyjeżdża PANI na nowy rok szkolny, więc jest jeszcze czas.. można spokojnie zaczekać na poradę z ambasady. Prawdopodobnie, trzeba wejść na strony poszczególnych szkół i znaleźć informację, czy jest tam klasa "classe d'accueil", to dość czasochłonne, więc nie zrobię tego za Panią:)
Bardzo dziękuję za okazaną pomoc, będę szukac :)

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie