ABIBAC

Jednym z egzaminów, które mogą potwierdzić znajomość j. francuskiego jest certyfikat ABIBAC. Niestety, nie jest on dostępny w Polsce. Ma on jednak ciekawą formę i dlatego wspominamy o nim tutaj.

 

Powstał w 1994 r., a etymologia nazwy tego egzaminu składa się z dwóch wyrazów – z niemieckiego „abitur” i francuskiego „baccalauréat”, co oznacza tyle samo co „matura”, „egzamin dojrzałości”.

 

ABIBAC jest unikalnym egzaminem, który pozwala uniknąć wstępnych egzaminów na niektóre francuskie oraz niemieckie uniwersytety. Można zauważyć, że celem tego przedsięwzięcia jest szerzenie wymiany kulturowej obu tych krajów, a sam dyplom mocno jest z nimi związany. Na lata szkolne 2008/2009 można go było zdawać w 57 instytucjach z czego większość stanowią placówki licealne we Francji. Każde takie liceum posiada partnerską szkołę w Niemczech, a więc myślą przewodnią tego egzaminu jest rozwój więzi francusko-niemieckiej.

 

Uczniowie uczą się historii i geografii danego państwa, poznają sposoby życia ludzi oraz uczą się języków.

 

Egzamin składa się z dwóch części, które również przebiegają w obrębie wiedzy o Niemczech w przypadku francuskich studentów lub Francji w odwrotnej sytuacji.

 

Podobnie jak egzaminy DELF/DALF, certyfikat ABIBAC wydawany i koordynowany jest przez Centrum Studiów Pedagogicznych (CIEP) z siedzibą we Francji.

pozostałe zakładki:
Egzaminy, zagadnienia:
Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.