DILF

DILF (Diplôme initial de langue française) to egzamin tworzony i koordynowany przez Międzynarodowe Centrum Studiów Pedagogicznych (CIEP). Jest to certyfikat odpowiadający początkowym krokom przy nauce języka francuskiego (poziom A1.1. według Kadry Europejskiej zgodnej z zasadami Rady Europy ds. Kształcenia). Tworzy on pierwszy etap egzaminów przed certyfikatami DELF i DALF.

 

Podobnie jak DELF/DALF, dyplom DILF rekomendowany jest przez Ministra Edukacji Narodowej ds. Szkolnictwa. Można go zdawać w wielu ośrodkach we Francji.

 

Diplôme initial de langue française, czyli początkowy certyfikat z języka francuskiego określa zdobyte umiejętności komunikowania się na pierwszym poziomie języka. Jego struktura podobna jest do egzaminu DELF. Składa się on z czterech podstawowych części :

 

* Réception orale (odbiór tekstu mówionego)

* Réception écrite (rozumienie tekstu pisanego)

* Production orale (wypowiedź ustna)

* Production écrite (wypowiedź pisemna)

 

 

 

W sumie można uzyskać 100 punktów, natomiast aby pomyślnie zdać egzamin należy zdobyć co najmniej 50 % poprawnych odpowiedzi. Tematyką egzaminu jest typowe życie codzienne. Kandydat powinien znać podstawowe wyrażenia, zapytania o cenę, bądź pogodę, umieć zostawić wiadomość tekstową bądź wypełnić notkę lub formularz.

 

Oto szczegółowy opis :

 

Réception orale – część trwająca 25 minut, w której do zdobycia jest 35 punktów. Kandydat powinien umieć wskazać, która jest godzina, rozumieć proste ogłoszenia, informacje, nie ma również problemu ze zrozumieniem bardzo krótkich publicznych anonsów. Wszystko ociera się o tematy z życia codziennego.

 

Réception écrite – w tej części do zdobycia jest 15 punktów. Zdający potrafi zrozumieć krótkie i proste instrukcje, drobne informacje, ogłoszenia, potrafi znaleźć kluczowe informacje w tekście. Czas przydzielony na ten etap to 25 minut.

 

Production orale – etap wypowiedzi ustnej złożony jest z dwóch części. Najpierw następuje krótka rozmowa z komisją egzaminacyjną. Należy znać podstawowe zwroty, umieć się przedstawić i wskazać kilka informacji na proste tematy. W drugiej części kandydat musi poprosić o spotkanie, zapytać o cenę towaru czy chociażby w bardzo prosty sposób wyrazić swoje zdanie na konkretny temat z życia codziennego.

 

Production écrite – część bardzo prosta, w której należy wpisać adres, numer telefonu lub imię czy nazwisko, napisać cenę towaru, datę, bądź konkretny numer podany w tekście oraz zostawić krótką, prosto zbudowaną wiadomość lub ogłoszenie.

 

Łączny czas egzaminu to 1 h 10 min.

 

Egzamin DILF znajduje się pod nadzorem Komisji Narodowej ds. DILF należącej do CIEP z siedzibą w Sèvres.

 

Tak jak certyfikaty DELF i DALF, przeznaczony jest dla osób o innym języku ojczystym, niż francuski.

pozostałe zakładki:
Egzaminy, zagadnienia:
Zostaw komentarz:
Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.