matura ??mam pytanie..

Temat przeniesiony do archwium.
mam pytanie zwiazane z przyszła matura...ja dopiero jestem w 1 klasie lo ale nie jestem pewna czy jak bede zdawała mature to obowiazkowo sa jak narazie 3 przedmioty:angielski,j polski..i jakis wybrany..mam własnie takie poytanie czy tym 3 przedmiotem mogłby byc własnie jezyk francuski?? czy musi byc jakis szkolny inny przedmiot..??
Zdawalam mature w tym roku, za 3 lata wszystko sie moze zmienic... Ale poki co trzecim obowiazkowym przedmiotem nie moze byc jezyk. Do wyboru masz matematyke, biologie geografie etc. Mozesz jednak zdawac - oprocz 3 obowiazkowych przedmiotow (czyli polski i np. angielski i historia) 3 (chyba 3...ja zdawalam 1) przedmioty dodatkowe - tutaj juz dowolne, w tych dodatkowych moze byc francuski. Przedmioty dodatkowe musisz jednak zdawac na poziomie rozszerzonym.
Pozdrawiam
Myślałem o tym w zeszłym roku, kiedyt zdawałem,- ale niestety to niemożliwe - 2 język musiałem zdawać jako dodatkowy... ale, jak już przefmówczyni zdążyła zauwaźyć, jeszcze może się to zmienić...
dzieki Callisto !! tego sie neistety obawiałam trudno wezme j fr na dod rozesz..ale jeszcze 3 lata wiec cos sie napewno zmieni...mam tylko nadzieje ze nie bedzie wtedy obowiaz matma...grrr....pozdr
angielski nie jest obowiazkowy!!! obowiazkowy jest jezyk, obojetnie jaki i tu mozesz sobie wybrac francuski (no chyba ze chcesz zdawac 2 jezyki, to co innego:) pozdro
Tak dla jasności obowiązkowe są:
1)język polski-pisemnie i ustnie
2)język obcy nowożytny-pisemnie i ustnie (nie musi to być angielski)
3)dowolny przedmiot pisemnie (biologia, fizyka, matma itd. ale NIE język!!)
oraz możesz dobrać sobie max. 3 przedmioty dodatkowe-albo języki, albo przedmioty.
>obowiazkowy jest jezyk, obojetnie
jaki

Niestety nie masz tu racji, w tym roku w ramach j. obcego nowożytnego można było zdawać tylko: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski, włoski, szwedzki, hiszpański i chyba portugalski ( nie jestem pewien czy to wszystko, ale faktem jest, że jest odgórnie określona pula języków, z którym można wybierać. Niestety, jakby ktoś chciał zdawać np. chiński, japoński wietnamski czy serbsko-chorwacki miałby raczej z tym problemy :/ ). Oczywiście są jeszcze języki miejszości : ukraiński, litewski, białoruski, i bodajże słowacki i czeski.
Nie ma za co :).
Zawsze mozesz wziac j.francuski jako obowiazkowy i zdawac go na poziomie podstawowym i jezyk angielski, jesli znasz go lepiej od fr., jako dodatkowy, wtedy bedziesz zdawala ang. na rozszerzonym.
Ale 3 lata to b.dlugo, wiec wszystko jeszcze moze sie zmienic... :)
Pozdrawiam!
no bez przesady, wiem przeciez o tym tylko nie dopisalam 'obojetnie jaki z mozliwych do wyboru' bo myslalam ze kazdy juz wie, ze wybiera sie przedmioty z listy z oke a nie z ksiezyca...:/
mam jeszcze jedno pytanie...znam lepiej jezyk angielski..niz francuski..czy lepiej byłoby zdawac ..ang na obowiazkowym ( np.podst lub rozszerzonyma) fr juz na dodatkowym(rozsze) czy odwrotnie jak sadzicie??!! dzieki wszystkim za odp pozdr
Byłem w podobnej sytuacji rok temu. W końcu wybrałem angielski jako dodakowy, a francuski jako obowiązkowy. Musisz ocenić, czy różnice znajomości obu językow są znaczne czy też minimalne - jesli np. angielski znasz na poziomie powiedzmy FCE czy CAE a francuski tylko na podstawowym to myślę, że takie rozwiązanie byłoby odpowiednie.
Ja w tym roku zdaję maturę.. i (tak jak ktoś wcześniej mówił) zdaję francuski podst (jako obowiązkowy) i angielski rozsz (jako dodatkowy) a oprócz tego polski i biologię :) Pozdrawiam :)
no to jest dylemat: bo jezyk mozesz zdawac podstawowy lub rozszerzony. jako przedmiot dodatkowy moze byc tylko rozszerzony. wiec chyba lepiej sproboj francuski jako jezyk (podstawowo) a angielski jako przedmiot dodatkowy - rozszerzony (biorac pod uwage ze mowilas ze w angielskim czujesz sie znacznie lepiej). ale niestety do tego dochdzi tez egzamin ustny z jezyka wybranego jako jezyk. musisz porownac roznice miedzy twoim angielskim i francuskim w mowieniu oraz w pisaniu i wtedy zdecydowac. oczywiscie zycze ci powodzenia, ale zawsze lepiej sie zastanowic niz potem czegos nie zdac !!!
To ja moze cos nie zwiazanego z pytaniem w temacie, ale zwiazane z matura :)

Chodze do 1kl lo i wlasnie zaczalem nauke francuskiego. Mam 7 godzin tygodniowo francuskiego, mocno przykladam sie do niego.
I teraz pytanie, czy w 3 lata da sie przygotowac do matury z tego jezyka?
no jasne! nie ma co sie bac. jak sie przylozysz to nawet rozszerzona zdasz bez problemu. ja mam 2 godz tyg, jestem w drugiej klasie ( czyli 1,5 roku do matury...:/) i 1 godz korepetycji na tydzien i sie nie boje o maturke;) - wczesniej sie nie uczylam nigdy - dopiero ten 1 rok
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa