matura styczen 2006 (STARA MATURA)

Temat przeniesiony do archwium.
WITAM

Przystępuje do STAREJ MATURY w styczniu 2006 z języka francuskiego.

Mam pare pytan:

1 Jak wygląda stara matura ustna z języka francuskiego
2 Jak wygląda stara matura pisemna z języka francuskiego

Proszę o podanie jeżeli pamietacie jakie mieliście pytania lub zadania czy było trudne czy nie oraz na co trzeba zwrocic uwage podczas egzaminu

Z góry dziekuję i pozdrawiam

prosze o podanie pyatn lub zagadnien jakie byly wymagane
chodzi o tę starą maturę, sprzed reformy oświaty
zdawałem tylko pisemną. czasu jest (a raczej było) chyba te 5h, jeśli przepisy się nie zmieniły to można przynieść słownik(i), (nie wiem tylko czy można fr-fr, ja miałem kilka kilo pol-fr/fr-pol), bo oprócz zwykłych zadań na tłumaczenie zdań, uzupełniania danymi częściami zdania jest jeszcze tekst na 1 z 3 tematów do napisania, nie pamiętam, czy jest w nim limit słów. jest jeszcze czytanie tekstu i odpowiadanie na pytania z niego oraz słuchanie tekstu z kasety, ale nie pamiętam w jakim celu - chyba uzupełnianie

może dokładniej mi sie przypomni, w końcu to było trochę czasu temu
Stara matura pisemna trwa 5 h i składa się z 4 części: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, test gramatyczno-leksyklany i wypowiedź pisemna. Zadania w poszczególnych częściach różnie wyglądają w zależności od województwa. Najczęściej jednak: rozumienie ze słuchu i rozumienie tesktu czytanego to uzupełnianka, test ABCD, prawda/fałsz, ułożenie we właściwej kolejności, nadanie tytułów itd; test leksyklana-grmatyczny - to transformacje, synonimy, test ABCD, uzupełnianka, czasami "klasyczne zadania" typu zamień na mowe zależną; wypowiedź pisemna - to wypracowanie na jeden z 3 tematów, jest limit słów (250??? nie jestem pewien...). Słowniki wolno mieć jedynie podczas pisania wypracowania.
Matura ustna z kolei trwa ok 15-20 minut i składa się z 3 części: tekst, gramatyka i "scenki". Teksty są krótkie (ok pół strony A4) i mają na celu sprowokowanie jakiejś dyskusji, ponadto komisja zadaje pytania do tekstu; gramatyka to 5 zadań każde po 2 przykłady (raczej standardowe i proste typu zastąp podkreślone części zdania zaimkiem itd); scenki to 2 lub 3 krótkie reakcje językowe (jesteś w sklepie spożywczym, zrób zakupy albo miałeś wypadek, wezwij pomoc itd). A! Masz 20 minut na przygotowanie się (ze słownikiem!) tzn przeczytanie tekstu, przygotowanie się do dyskusji nad nim i zrobienie gramatyki; pytania do tekstu i "scenki" komisja zadaje "na bieżącą" podczas odpytywania.
Trzeba też podkreślić, że ustna matura z jezyka wygląda bardzo różnie w poszczególnych szkołach...
Pozdrawiam i życzę powodzenia!!!

« 

Pomoc językowa

 »

Pomoc językowa