Matura 2010 - ustna, język francuski

Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 56
poprzednia |
Jeśli ktoś miał już maturę ustną z języka francuskiego ( podstawa czy też rozszerzenie ) proszę o napisanie jakie mieliście zestawy.
Pozdrawiam :)
ja mam podstawe 17 a rozszerzenie 24 dopiero
Ja 25go podstawę i rozszerzenie. Liczę na to, że ktoś napisze jaki miał zestaw :)
Ja miałam dzisiaj podstawę i rozszerzenie... Więc chyba jako pierwsza :) I powiem wam - strasznie się stresowałam, mimo że byłam w zeszłe wakacje miesiąc we Francji i w sumie nie mam kompletnie żadnych problemów z powiedzeniem tego, co chcę... no ale na maturze nie mówisz tego co chcesz i to jest problem. Generalnie matura ustna to bajka, nie ma się kompletnie czego bać. Było bardzo miło. Dialogi miałam mniej więcej takie:
1)Jesteś na kursie językowym w Montpellier, twoja grupa organizuje wycieczkę, powiedz opiekunowi:
-ile osób jedzie
-kiedy jest wyjazd
-czy jest możliwość zatrudnienia przewodnika dla waszej grupy

2)Brałeś udział w święcie muzyki w Paryżu, opowiedz:
-gdzie zebrali się uczestnicy
-jaki był konkurs zorganizowany dla uczestników
-który zespół podobał ci się najbardziej

3) z kolegą z Niemiec robicie projekt o kinie francuskim:
- zaproponuj zrobienie wywiadu ze znanym aktorem i podaj argumenty
- zaproponuj ankietę na jednej z ulic Paryża
- zgódź się z propozycją kolegi, stawiając warunek co do aktora

A rozszerzenie:
diagram na temat religii (trzy zdjęcia - papież ściskający dalajlamę, meczet i kościół. Oczywiście nie miałam pojęcia jak jest meczet, więc powiedziałam l'eglise de musulmans :P) i tematy prezentacji mniej więcej takie: coś o ciągłych reformach edukacji, co minister to reforma, a drugi, na który mówiłam - młodzi kierowcy powodują dużo wypadków, dlaczego i jak z tym walczyć, coś takiego mniej więcej.
Właściwie jak zobaczyłam tematy na podstawie miałam trochę trudności z zakapowaniem o co chodzi, ale w końcu miałam 20/20. A z rozszerzenia miałam 19/10, chociaż plotłam niesamowite farmazony, zapomniałam mnóstwo słówek, nie wiedziałam o czym mówić (a niedawno zdałam prawo jazdy) i robiłam mnóstwo głupich błędów, ale było naprawdę fajnie... Donc, bonnne chance a tous!
Ustny już miałem w piatek, natomiast pisemny dopiero 19 maja. (PODSTAWA)
Zestaw... pół na pół - dziwny i przyjemny.
Obrazem: matka z dzieckiem w sklepie i uśmiechniety od ucha do ucha sprzedawca. Dużo napojów, słodyczy, itp.
Pytania:
1. Dlaczego oni sa tacy zadowoleni (uzasadnić)
2. Zalety sklepu (zrozumiałem tylko hasło wywoławcze;p)

Natepnie...
Relacjonowanie:
Byłem na rozmowie kwalifikacyjnej i..
- powiedziec o jaką prace się starałem
- ilu było kandydatow
- co mnie tam zaszokowało (trzasnąłem, ze szef kazał mi umyć drzwi;p)

Uzyskiwanie info.
Chciałem kupić kurtke mojemu tacie
- zapytać jakie kurtki są dostępne w sklepie
- zapytać o sposoby czyszczenia
- czym/jakimi sposobami można placić

Negocjacje:
mieszkałem w kolegą z Francji w pokoju i przeszkadzała mi częsta wizyta jego kolegów.
- postawić się i podać argumenty
- zarzucał mi zbyt głosne sluchanie muzyki - obalić (uzasadnić)
- zgodzić sie na kompromis.

W sumie na 90%. Nie wiem gdzie straciłem pkt.
cyno od ilu lat się uczysz francuskiego? jak się uczyłes? możesz jakieś książki polecić?
Jestem po rozsz. ustnej z fr.

materiał :
zakupy, przeceny, hipermarkety, a male sklepiki

temat:
konflikt miedzy pokoleniami- co to, przyczyny, skutki i podac przyklasy z zycia

lub

Wielkanoc i Boze Narodzenie jako okazja do kupowania. Jaki maja wplyw swieta na zycie spoleczne i rodzinne.
pozdr
uczę się od 4 lat, ale taką prawdziwą nauke zacząłem 3 lata temu.
Ksiażki... nie polecam żadnej, bo jak dla mnie wszystkie są poświęcone przy pracy z nauczycielem. Zawsze się znajdzie coś co trzeba skonsultować, wyjaśnić. Opierałem się na własnych materiałach mojej korepetytorki.
Podstawa:
1.Obrazek: Grupa murzynów znajdująca się na rynku i pełno ryb na środku
pytania: a) Czy ich praca jest łatwa? b) gdzie wolisz robić zakupy w supermarkecie czy małym sklepiku

A) -zapytaj kolegę ile członków liczy jego rodzina
- czym zajmują się jego rodzice
-powiedz ile mam rodzeństwa

B) Bierzesz udział w spektaktlu teatralnym ulicznym :
- co to za sztuka (temat)
- jak grają aktorzy
- jak się czujesz (opisz emocje) czy jakoś tak

C) jestem zmeczony ciągłym wyprowadzaniem psa sąsiadki
- zaprotestuj swoim obowiązką
- powiedz że nie chcesz tak czesto z nim wychodzić
- zaproponuj kompromis

Rozszerzenie :
Dokument:
(fotki rodzin i jakieś dane statystyczne)
-rola rodziny
-jej problemy we współczesnym świecie
- rodzaje rodzin (w sensie że np.samotna matka z dzieckiem, itp)

2) pytanie:
to samo co napodstawie Xd
czyli: Gdzie wole robić zakupy w dużym czy małym sklepie?
a mozesz powiedziec numer zestaawu??/byla bym wdeczna:)
prosze wszystkich któzy mieli juz ustny francuski zbye podawali rowniez numerek zestawu wraz z trescia to ułatwi duzo:)Pozdrawiam i powodzenia 19 maja;)
Zestaw 30 ;)
Ale czy to wszędzie jest to samo pod każdym numerem?
rozszerzony 5 a podstawowy chyba 4 ale nie jestem pewna
z tego co wiem to pod kazdym numerkiem ten sam:)np u mnie w skzole zdaje 5 osob franc,i zawsze mamy pierwsze 10 zestawow dlatego chce znac numerki najlepiej od 1 do 10;p
podstawa zestaw 18:

rozmawiasz z córką francuskich przyjaciół, pytasz
-kim chce zostać w przyszłości / gdy dorośnie
-dlaczego
-powiedz kim ty chcesz zostać.

przeprowadziłeś sie na wieś
-jak długo tam mieszkasz
-dlaczego chciałeś mieszkać na wsi
-jaki miałeś problem podczas przeprowadzki

rozmowa o reklamach telewizyjnych
-czemu służą
-odrzuć argumenty, że nie są potrzebne
-?

a obrazek: starszy pan, trzyma aparat foto, robi zdjęcie, za nim dużo ludzi, budynki, po lewo targ/stragany.
czemu on robi zdjęcia?
czy lubisz robić zdjęcia?
dlaczego?

powodzenia :)
uczyłaś... myląca końcówka :) Uczyłam się od III gimnazjum, tylko na korepetycjach, w szkole nie miałam francuskiego, ale myślę, że uczenie się w efektywny sposób języka tylko w szkole też jest możliwe (u mnie tak było z angielskim i niemieckim), oczywiście codziennie uczyłam się też w domu. Poza tym byłam raz na wakacjach na kursie językowym przez miesiąc i stał się cud, bo nagle zaczęłam rozumieć programy w radiu, inf. w telewizji i nawet trochę filmy (z serialami mam większy problem).
Co do książek: ja przerabiałam z moją nauczycielką dużo fajnych podręczników na zajęciach, ale do tego faktycznie potrzeba nauczyciela. Dostawałam też całe mnóstwo kserówek z różnych książek. To, co mogę ci polecić do samodzielnej pracy i co sama też robiłam to np.:
(podaję tytuły mniej więcej) słownictwo - 450 exercices de vocabulaire (int.), Vocabulaire Progressif (int. i avance), Hachette Vocabulaire 350 exercices (tylko avance, chociaż są też inne części)
gramatyka - 450 exercices de grammaire (avance), 350 exercices de grammaire (superieur I), l'exercisier, Grammaire Progressive (avance), a poza tym góry kserówek z mniej lub bardziej rozpoznawalnych książek (m.in. z jakiś cahier de grammaire i takiej fajnej gramatyki dla polaków)... do czystej teorii używam takiej czerwonej Grammaire de Sorbonne
takie ogólne, również do słuchania: książki do DELFów i DELFów Junior z obu wydawnictw (CLE i Didier), coś co się nazywa chyba Activites du Cadre Commun i ma poziomy od A1 do C2 (dla każdego osobna część, są tam ćwiczenia do każdej sprawności, ale lepiej robi się je z nauczycielem, są też dość trudne, ale b. przydatne i ciekawe)
Zrobił mi się mały elaborat... Jeszcze na koniec, wiem, że dużo osób ceni sobie takie książeczki competences czy jakoś tak (niestety, ortografia francuska nie jest moją mocną stroną, a nie chce mi się sprawdzać), do każdej sprawności osobna książka, na różnych poziomach.
Chyba wszystko... Dużo z tych rzeczy możesz znaleźć w pdf na necie, musisz wygooglać. Polecam też czytanie książek i gazet w oryginale (np. Petit Nicolas, naprawdę bardzo prosty), bo tak jak w przypadku polskiego pozwala na wyrobienie stylu i nauczenie się ortografii. Dobrze jest starać się czytać często bez słownika, bo wtedy uczymy się po prostu rozumieć tekst (po polsku też nie rozumiemy każdego słowa, szczególnie w starszych książkach)... I to chyba tyle.
I tak jeszcze mi się przypomniało: na początku nauki używałam fiszek (tych wydawanych w Cztery Głowy, bo leń jestem i mi się nie chciało samej robić), potem robiłam sobie sama (ale karteczki też kupowałam). I dobre są też normalne podręczniki do literatury dla Francuzów, mi moja mama kiedyś kupiła w antykwariacie podręcznik do 5eme (z lat 70., nie wiem, która to teraz jest klasa) i tam są całkiem fajne teksty i wiersze, na tyle proste, że da się je w miarę zrozumieć po 2-3 latach nauki (poza tym można dokonać pewnych odkryć, jak np. to, że młodzi Francuzi uczą się odmian francuskich czasowników...)
Z podstawy to był 7, a z rozszerzenia chyba 6. Ale w sumie po co wam te numerki? Koperty są wymieszane (a numerek jest tylko na kartce w środku, nie na kopercie), tak mi się przynajmniej wydaje, bo raz na podstawie wyciągałam ze środka mniej więcej, a na rozszerzeniu pierwszą od góry... a miałam 7 i 6.
dzieki:) a kwakwa powiesz mi zjakiego wojewodctwa jestes?bo to tez wazne,chyba na kazde wojewodztwo z tego co sie orientuje jest 50 zestawow??
bo u nas w szkole wiem ze bedzie pierwsze 10 zestawow:)dlatego wazne jest czego sie uczyc;p a skad jestes??
a skad jestes?:)
woj. dolnośląskie (czyli OKE Wrocław)
Gdańsk
Macie jeszcze jakieś zestawy z tego roku? Matura tuż tuż i wypadałoby wiedzieć czego się spodziewać ;];]
Dziś zdane rozszerzenie ustne na 95%! :)
Województwo śląskie, zestaw 26. ;)
temat materiału stymulującego: bezrobocie; tematy do prezentacji: 1) nie pamiętam, ale nie był zbyt przyjemny; 2) czy należy zabronić używania telefonów komórkowych w szkołach

powodzenia wszystkim zdającym!:)
a i jeszcze dla ludzi, którzy nie wiedzą, czy po 3 latach nauki tylko i wyłącznie w liceum (no i oczywiście dość intensywnej pracy w domu) można pokusić się o rozszerzenie... jestem przykładem, że można! :) wystarczy dużo pasji i zaangażowania.
Bon courage!
NR 3. woj. Mazowieckie
Dzwonisz na Uniwerek w Paryzu, zapytaj:
- czy jest mozliwosc studiowania tam
- czy mozesz tam doskonalic swoj jezyk na dodatkowych kursach
- jakie formalnosci musisz wypelnic

2. RELACJA
Miales wypadek samochodowy i przez to spoznilas sie na spotkanie z
kolezanka:
- powiedz czemu jestes spozniona
- opowiedz o wypadku
- jakie byly konsekwencje tego wydarzenia

3. NEGOCJACJE
Zaproponuj kolezance wspolny wieczor:
- przedstaw swoja propozycje
-podaj argumenty
- dlaczego akurat ta rozrywka i zapewnij ze bedzie fajnie
petitmuquet! a ile dziennie się uczylas/es;> i jakie ksiazki mozesz polecic?

i słuchajcie jak to wygląda? przychodzicie do domu i tylko franca się uczyłaś... bo są jeszcze inne przedmioty i jak tu sie skupic tylko na francu ;/ i sluchajcie jak to robic ze np ta ksiazka po francusku do nauki i jak to zrozumiec zadania itd. ?
w pierwszej i drugiej klasie liceum kilka razy w tygodniu po kilka godzin (~3h), w trzeciej trzeba przyznać że mocno odpuściłam, żeby poświęcić się matmie rozszerzonej...
generalnie korzystałam tylko i wyłącznie ze szkolnych podręczników (Panorama 1, Belleville 2 i 3), z książki "Vocabulaire progressif du francais" (avance + kilka działów z int.), robiłam też gramatykę z jakichś książek od brata.
http://radios.syxy.com/ - polecam tę stronkę z radiami. Warto słuchać duużo.
Warto też spróbować wyjechać do Francji i zanurzyć się nieco w kulturę... wtedy łatwiej idzie nauka. No i to co ktoś już gdzieś napisał - czytać książki w oryginale! Le Petit Nicolas to świetny wybór.

Jak to łączyć - da się. Ja raczej szybko się uczę, może to też miało wpływ na to, że sobie ze wszystkim radziłam. Jak masz pasję, znajdziesz czas na wszystko:) i wcale nie musisz rezygnować z przyjemności...
Ja mam pytanie z innej beczki Kiedy są wyniki egzaminów i kiedy zostaną opublikowane oficjalne klucze CKE????
A polecasz taki program Professor Pierre 6.0 ? do franca?
Temat przeniesiony do archwium.
1-30 z 56
poprzednia |

« 

Życie, praca, nauka

 »

Studia językowe