Matura 2010 - ustna, język francuski

Temat przeniesiony do archwium.
31-56 z 56
| następna
Wyniki 30 maja, a klucze chyba pod koniec maja:)
ups, 30 czerwca, bien sur:))
Zestaw 9, woj.śląskie:)
OPIS OBRAZKA:Dwie dziewczyny (kobiety) w sklepie z ubraniami, jedna obrócona tyłem, druga trzyma złotą sukienkę w rękach. Pytanie po co one oglądają sukienki i czy sklepy w niedzielę powinny być zamknięte czy otwarte (opinia).

1. Jesteś z dzieckiem przyjaciół w ZOO, zapytaj jakie jest jego ulubione zwierzę, czego nie wolno robić w zoo i ile wasza trwa wizyta w zoo.

2. Dzwonisz do przyjaciela po przebytej chorobie, zrelacjonuj mu okoliczności zachorowania, objawy i co powiedział ci lekarz.

3. Jesteś z przyjaciółką na wycieczce i chcesz jej zrobić zdjęcie, ona się nie zgadza. Powiedz jej co robisz, przekonaj ją i powiedz po co ci zdjęcie oraz powiedz, ze gdy zdjęcie jej się nie spodoba to je usuniesz.

I to tyle:)
W ogóle nie znam tego programu :-) ja korzystałam z Talk More czy czegoś takiego (kupione w Empiku), ale przez bardzo krótki czas. Chociaż muszę przyznać, że naprawdę fajnie pozwala SPRAWDZIĆ wiedzę - do nauki raczej kiepski, ja przeznaczyłabym go do utrwalania wiedzy.
Warto czytać dużo - jest taka gazeta dla ludzi uczących się francuskiego: http://www.francais.edu.pl/ - zdarzają się czasem błędy, ale tego się nie uniknie;) poza tym ta stronka z radiami, którą już Ci podałam; książki ze słówkami i gramatyką. Wszystko razem + serce do tego, co robisz, to gwarancja sukcesu :) pozdrawiam!
Zestaw 6 albo 9, nie wiedzieliśmy :D. Kujawsko-pomorskie.

A. Jesteś w sklepie:
- powiedz że chcesz kupić jakieś warzywa i owoce
- zapytaj o cenę wybranego sera
- spytaj czy można płacić kartą

B. Byłeś na ślubie kuzynki. Powiedz:
- gdzie i kiedy był
- ile było osób
- jak wyglądała para młoda

C. Starsza pani, którą się opiekujesz ma problemy z sercem i nie chce iść do lekarza.
- nie zgódź się z jej argumentami
- nie pamiętam :P
- powiedz co zrobisz w zamian jeśli ona pójdzie do szpitala

Obrazek: Koleś w szlafroku siedzi na kanapie w salonie, ogląda tv i pali papierosa. Pokój jest nowocześnie urządzony. Pytania: czy myślisz że on dobrze się u siebie czuje? czy chciałbyś mieszkać w nowocześnie urządzonym mieszkaniu?
zestaw nr 20 mazowsze
udzielanie inf: - chodzisz do marketu? jesli tak to jak często?
- co tam kupujesz
- co ci się nie podoba w nim

relacjonowanie: - byłeś na wystawie, opwiedz jakiej , co Cię skłoniło do pójścia na nią i co Ci sie najbardziej podobało

negocjacja: - kolega uważa , że nie trzeba sortowac smieci, NIE ZGÓDŹ się z nim
- przekonaj go że każdy powinien to robić
- zaproponuj wspólnie segregowanie przez miesiąc
OBRAZEK: CHŁOPAK I DZIEWCZYNA ROZMAWIAJĄ PRZY STOLIKU I PIJĄ KAWĘ. SĄ PRZED KAWIARNIĄ. pyt 1 jak myślisz : o czym mogą rozmawiać> 2) o czym ty rozmawiasz ze swoimi przyjaciółmi?


II zestaw 7
relacja:
opowiedz do jakiej organizacji się zapisałeś, dlaczego , jakie były twoje wrażenia
negoc
chcesz zrobic kolację, twój kolea chce franc kuchnnie a ty polską. nie zgódz się na franc i podaj rozwiązenie problemu
udzielanie inf:
zapytaj o pogodę we francji, opowiedz jaka pogoda jest w polsce, powiedz jaką pogodę lubisz
obrazek: dzieci w klasie piszę test.

zestaw 2
relacja:
byłaś na otwarciu restauracji, opisz ludzi jacy przyszli, co cię się podobało, co tam było
2. negocjacja : prosisz o otwarcie okna, powiedz dlaczego musisz spac przy otwartym, odrzuć argument o włożeniu ciepłych ubrań
3. rozmowa kwalifikacyjna
- chcesz podjąć pracę
-referencje twoje
- oczekiwania
4. ludzie w biurze . 2 dziewczyny i 1 chłopak, który pracuje w rogu a kobietki gadają sobie
pyt 1 jak myślisz dlaczego on z nimi nie rozmawia 2) wolisz pracować samodzielnie czy w grupie

powodzenia
zestaw 3 OKE Wroclaw

Obrazek: uczniowie siedzacy na sali w lawkach pisza egzamin.

zad. 1
Chcesz kupic slownik i w ksiegarni pytasz sie sprzedawcy:
-powiedz co chcesz kupic i ile on kosztuje
-powiedz jaki slownik Ciebie konkretnie obchodzi
-dowiedz sie czy jest mozliwosc kupienia slownika multimedialnego

zad. 2
Kolega pyta sie Ciebie o twoje dziecinstwo
-opowiedz jak wygladales w dziecinstwie
-opisz sytuacje jaka Cie w nim spotkala
-jak zareagowali na nia twoi rodzice

zad. 3
Kolega poroponuje Tobie wycieczke do ZOO
-podziekuj mu za propozycje i odmow
-zaproponuj inna forme rozrywki
-dojdz do porozumienia z kolega

Oby do przodu:)
ja miałam na podstawie zestaw 6, OKE Łódź:
I.Obrazek: koleś w McDonaldzie kupuje jakieś jedzenie, frytki etc. Pytania: 1)Dlaczego on tam je; 2)Czy ty wolisz jadać w fast-foodach czy w restauracjach

II
A. Szukasz mieszkania. W biurze wynajmu:
- opisujesz jakie mieszkanie chciałbyś wynająć
- pytasz o cenę
- pytasz czy możesz zobaczyć lokal

B.Opowiadasz koledze o zwierzątku które miałeś w dzieciństwie
- opisz to zwierzątko
- powiedz jak się nim opiekowałeś
- czy sprawiało problemy

C.Kolega chce jechać na wakacje autostopem
- nie zgódź się i uzasadnij
- podaj propozycję innego środka transportu
- przekonaj że twoja propozycja jest lepsza

Powodzenia tym, którzy jeszcze muszą się trochę pomęczyć ;) będzie dobrze, ja się uczę francuskiego dopiero od liceum, tylko w trzeciej klasie mając dodatkowe zajęcia, i ustny 95% ;)
Jeszcze wiem że były na przykład takie obrazki (tylko już nie wiem w jakich zestawach):
- pięciu kolesi grających na różnych instrumentach w parku (i pytania coś typu czemu oni tam grają i czy ty byś tak chciał xD)
- jakieś tancerki czy gimnastyczki ćwiczące przed lustrem (i dlaczego one przed tym lustrem ćwiczą)
- gabinet dentystyczny, dziecko na fotelu, dwóch dentystów, jeden trzymający jakieś pluszowe zabawki (i po co on je ma)
- jakaś scenka u fryzjera

Jeszcze pamiętam, mój kolega miał dość "ciekawe" relacjonowanie...
Opowiadasz koledze o swoim balu studniówkowym
- opisz jak wyglądała, jak była ustrojona sala
- opowiedz o nieodpowiednim zachowaniu jednego z twoich kolegów w trakcie balu
- powiedz jaka była reakcja innych na jego zachowanie

Mogłam coś poprzekręcać no ale to tak mniej-więcej ;)
dzisiaj miałam i podstawe i rozszerzenie ;]

Podstawa Zestaw 16 (woj slaskie)

Rozmawiasz z kimstam na temat zainteresowań.
-Zapytaj się o jego
-Przedstaw swoje
-Zaproponuj wspólne spedzenie popołudnia

Byłas na wymianie młodziezowej we Francji
-Opisz dom w którym mieszkałaś
-Dlaczego ci się podobał
-Czym się róznił od twojego

Znajomy chce zorganizowac konkurs pływania
-Zaproponuj cos innego
-Nie zgódź się z jego argumentami podajac powód
-Zgódź się na kompromisowe rozwiazanie

Obrazek, jakas młoda para w schronisku ogląda psa Pytania czy lubie zwierzęta i chyba dlaczego ludzie decydują sie adoptowac zwierzeta
19/20. troche się zacinałam, raz mi słowa zabrakło

Rozszerzenie zestaw 1
Przygotuj prezentacje nt zycia rodzinnego, wymarzonego modelu rodziny etc. Cztery obrazki na pierwszym para z dwójką małych dzieci, na drugim matka bijąca dziecko, na trzecim młoda kobieta krzycząca na kogos, na oko męża albo chłopaka, na czwartym babcia z wnuczka.
Tematy do prezentacji: Zwierze najlepszym przeyjacielem człowieka? ale jaka jest postawa człowieka w stosunku do zwierząt? i drugi i roli sportu w naszym zyciu, coś z zawodami, rywalizacja etc, nie wczytywałam się dokąłdnie
2 razy się zacięłam bo mi słów brakowało, ale ogółem 17/20, czyli lepiej niż myslałam
Zwłaszcza,że moim głównym przygotowaniem było obejrzenie 12 prac Asteriksa po francusku na youtube xD
Miałam dziś podstawe-100% :)))

1.-poprosić o menu w restauracji
-powiedzieć co zamawiam
-zapytać jakie są desery

2.-powiedzieć że byłam na poludniu Francji na wycieczce
-co tam robiłam
-jakie miejsce najbardziej mi sie podobało

3.-w sklepie powiedzieć że cena spodni jest zbyt duża
-poprosić o rozmowe z kierownikiem
-przyjąć jego wytłumaczenie i przeprosiny

Obraze:
babcia i dziedek trzymają ma rękach małe dziecko i się cieszą :D

Pyt:
1. Czy uważam że są zadowoleni z możliwości opiekowania sie wnukiem.
2. Czy ja spędzam dużo czasu z moimi dziadkami.
Cześć Lily-Lou! Gratulacje !!! a jak długo uczysz się francuskiego?
Dziękuję :)
od I klasy liceum. Miałam lekcje 2 razy w tygodniu, a na nich same podstawy bo grupa nie traktowała tego przedmiotu zbyt powaznie i nikt się nie chciał uczyć. Ale miałam również fakultety przez całą III klasę a moja nauczycielka była wspaniała. :) Poza tym kocham francuski i miałam wielki zapał do jego nauki od samego początku :)
Oooo jaaa, tylko 2 godziny ?? A brałaś korepetycje?
Ja też kocham francuski :) i za rok chcę zdawać maturę tylko moja nauczycielka w przeciwieństwie do Twojej to raczej zniechęca niż zachęca do uczenia się francuskiego :(
Korepetycji nie miałam, ale można powiedzieć, że te fakultety z moją nauczycielką to taka forma korków. Na maturę zdecydowałam się pod koniec II klasy i wtedy też zaczęłam te dodatkowe zajęcia. Naprawdę można się przez ten czas przygotować do matury, tylko niestety sama szkoła nie wystarcza. ;)
Hmm ja w 3 LO chce zdawać B2/C1 to myślę,że na rozszerzenie będę gotowy;)
A podstawa pisemna jak Ci poszła ?:))
Lily-Lou a jakie wojewodztwo?
Na czytaniu i słuchaniu straciłam 2 pkt. Z pisaniem chyba ok, choć na pewno coś tam mi odejmą ;]
woj. śląskie
jesli jest ktos ze slaska kto juz zdawał maturę ustną z francuskiego prosze o podanie swojego zestawu ;)
woj. łódzkie. zestaw chyba 4.

obrazek - w salonie fryzjerskim kobitka farbuje włosy klientce,ona czyta gazeta, ogólnie salon modny,nowocześnie urządzony.
pytania - jak myślisz jaki kolor włosów będzie lol.;p
czy uważasz,ze zawód fryzjera jest ciekawy i dlaczego.
Rozmówki :
1. chcesz kupić na stacji bilet z Paryża do Lyonu :
-zamów bilet w 2 strony
-powiedz na kiedy (dzień i godzinę)
- zapytaj o zniżki dla studentów
2.byłaś we Francji na wycieczce:
-powiedz który zabytek podobał ci się najbardziej
-dlaczego
-gdzie on się znajduje
3.wraz ze znajomymi chcecie cos zjesc:
-zaproponuj jakaś restauracje
-nie zgódź się na pojscie od pizzeri i podaj powod
-zaproponuj rozwiązanie kompromisowe.
bulusxXx, a znasz jakis przyklad matury z rozszerzonego francuskiego?
a ja jestem żądna rozszerzenia z woj.dolnoslaskiego! ;d
Ja dzisiaj zdawałam rozszerzenie, woj. śląskie, zestaw nr 15.

Materiał na temat turystyki, promocji regionów. A tematy wypowiedzi to:
1. Czy nowe techniki (Internet, tv, etc.) mogą zastąpić książki?
2. Stosunki polsko-francuskie, scharakteryzuj w oparciu o fakty historyczne.

Powodzenia :)
podstawa, zestaw 6, warszawa,

1. trzeba spytac sie czy egzaminator zna jakiegos pisarza polskiego, jaki typ literatury lubi, polecic jakiegos pisarza

2. spóźniłam się na spotkanie, mam się wytłumaczyć dlaczego(opowiedzieć o niespodziewanej wizycie kogoś nieznajomego i czego chciał)

3. rozmawiam z Francuzem, mam go przekonac zeby nie przechodzil na czerwonym swietle przez przejscie dla pieszych, powiedziec dlaczego, odeprzec argument, ze on we Francji przechodzi na czerwonym, wyrazic nadzieje, ze tego nie zrobi wiecej

Rysunek: miasto, ulica, 2 dziewczynki i chłopiec, idą w deszczu, z tyłu widać kawałek budynku
Pytania: czemu idą w deszczu? jaka jest moja ulubiona pora roku?
Temat przeniesiony do archwium.
31-56 z 56
| następna

« 

Życie, praca, nauka

 »

Studia językowe