Gustaw Flaubert - W niewoli słowa i kobiet

Temat przeniesiony do archwium.
Witam,

Mam do sprzedania dwie nowe książki - biografie Gustawa Flauberta.
Moja cena 40zł za sztukę (w księgarniach identyczne kosztują 60 i więcej).


Frederick Brown - "Gustaw Flaubert. W niewoli słowa i kobiet"
Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, 2008, stron 736


Gustaw Flaubert, którego powieść "Pani Bovary" rozjuszyła prawomyślne mieszczaństwo, kiedy została wydana po raz pierwszy w roku 1856, jawi się tu w całej swej wyjątkowości i blasku. Wnikliwy portret autorstwa Fredericka Browna, ukazuje artystę pełnego sprzeczności, z poczuciem humoru i brawurą, które wystawiały go na brutalne ciosy świata zewnętrznego.
Choć zgodnie ze swą naturą był przyzwyczajony do osiadłego trybu życia, Flaubert podejmował wypełnione przygodami podróże po Egipcie i Środkowym Wschodzie. Przy całym ekstrawaganckim nieokrzesaniu był fanatycznym miłośnikiem cudownie zrytmizowanej prozy. Jeśli energię twórczą czerpał z poczucia braterstwa z przyjaciółmi, wśród których znajdowali się Turgieniew, bracia Goncourtowie, Zola i Maupassant, to pielęgnację swego życia uczuciowego powierzał kobietom o skłonnościach macierzyńskich, zwłaszcza George Sand. Przeróżne kochanki Flauberta – francuskie, egipskie i angielskie – zaspokajały jego przesyconą erotyką wyobraźnię, by następnie przenikać do utworów pisarza jako postacie fikcyjne.

Czas i miejsce, w których Flaubert żył, sprawiły, że stanął on nawet przed sądem, oskarżony o portretowanie lubieżnych zachowań w Pani Bovary. Jego środowisko uczyniło zeń zarazem znakomitość, jak i, pośrednio, doprowadziło go do finansowej ruiny, tym samym prawdopodobnie przyśpieszając nagłą śmierć pisarza w wieku pięćdziesięciu dziewięciu lat. Mimo że pisanie było dla Flauberta rodzajem tortury, wypełniało mu bez reszty umysł i zdominowało całe jego życie. W głębi ducha marzył o zdobyciu dużej popularności, którą dzięki Pani Bovary w istocie osiągnął, jednakże stanowczo odrzucał dojście do sukcesu za cenę poświęcenia ideału swej artystycznej niezależności.

Biografia Browna jest dogłębna i szczegółowa jako owoc wielu lat badań. Jest również znakomitą, porywającą lekturą . Jeśli chodzi o życie Flauberta, jego świat wewnętrzny, jego czasy i literacki dorobek, to biografia Fredericka Browna jest dziełem w pełnym tego słowa znaczeniu odkrywczym.

« 

Życie, praca, nauka