Kto sprawdzi te 5 zdań?? :) proszę..

Temat przeniesiony do archwium.
Pisałam wypracowanie i właśnie zastanawiam się nad tymi pięcioma zdaniami i nie tylko, proszę o poprawienie :)

1. s'occuper d'enfants czy s'occuper des enfants??

2. c'est leur choix
1. des enfants

2. ok

3. Elles s'inquiètent pour leurs enfants et elles trouvent qu'elles doivent bien s'en occuper

4. la garde des enfants

5.ils ne laissent pas les femmes travailler
Elles s'inquiètent pour leurs enfants et elles trouvent
qu'elles doivent bien s'occuper d'EUX

moim skromnym zdaniem "en" to raczej odnosi sie do rzeczowników;)
tak tak wiem... głupi bład :/ zorientowałam się jak już wysłałam te zdania :) dziękuję bardzo za pomoc :)
z teoretycznego punktu widzenia macie racje, z praktycznego nie:)

tak sie mowi,nawet przed chwila zapytalam francomowiacego... czy jednak gramatyka na to zezwala, nie wiem...
ale wersja bfx jest na 100% dobra wiec moze le^piej ja zostawic w szkolnych zeszytach
5.ils ne laissent pas travailler les femmes


tak chyba ladniej, nie?
no własnie francuski pisany a francuski mówiony;)

można zauwazyć,że ten mówiony coraz bardziej odbiega od norm gramatycznych, czy to dobrze ? .... pozostawiam do indywidualnej refleksji;)

@+
ils ne permettent pas aux femmes de travailler
wydaje mi się, że forma z użyciem laisser faire nie jest tą najbardziej poprawną jeśli chodzi o to zdanie. Laisser faire to przecież 'zostawienie do robienia', a nie 'pozwolenie na zrobienie'. Ilu tłumaczy, tyle tłumaczeń :)

Sądzę, że powinno być to tak: Ils ne permettent pas travailler aux femmes.
składnia czasownika permettre: qch à qn a nie de qch à qn
nie zgadzam sie bo w tym pzrypadku chodzi przeciez o konstrukcję "permettre à qqn de faire qqch" !

będzie zatem wersja poprzedniczki: Ils ne permettent pas aux femmes de travailler.

Dla mnie jest tez OK : ils ne laissent pas femmes travailler

( laisser tez ma znaczenie pozwolić a nie tylko zostawić )
ups oczywiście ma byc "les fammes" ;)
les femmes :)
Temat przeniesiony do archwium.

« 

Kultura i obyczaje