Takie małe pytanie :)

Temat przeniesiony do archwium.
Chciałabym się zapytać [ponieważ ucze się francuskiego 1 rok, ale u mnie w książce nic nie ma na ten temat, tutaj też nigdzie nie znalazłam{może dlatego, że jestem tutaj nowa i nieobeznana:))] o zaimki osobowe.
Jest tak:
Je-ja
Tu-ty
il/elle-on/ona
Jednak do tego il i elle dodają także "on".
Co to jest?
Szukałam w słowniku i pisze mi np: go,ich,im,jego,jemu to tak jakby coś w rodzaju męskim, ale nie wiem dokładnie już co to znaczy...?
Jeszcze mnie bardziej dziwi że później jak jest "nous", "vous", "ils/elles" to nie ma już tego "on".. Czemu? I co on oznacza?
Masz rację przy formach il i elle podaje się także formę ON.
Jest to forma bezosobowa - tzn że tłumaczy się wykonanie jakiejś czynności bez podania podmiotu czyli wykonawcy czynności.

Np. Jean a ecrit le roman. ---> Jan napisał powieść.
Ale On a ecrit le roman.---> Napisano powieść.

On a chanté - zaśpiewano, on a parlé - powiedziano...

Przy odmianie czasowników traktuje się On jako 3 os. l. poj. czyli odmieniamy czasowniki tak samo jak dla Il i Elle.

Mam nadzieję, ze coś wyjaśniłam :)
Dziekuje bardzo już rozumiem :)
"On" w języku mówionym używa się również, jako zaimek "my". Np. "On va au cinéma aujourd'hui" - "Dziś idziemy do kina".
moi przedmówcy dobrze ci wytłumaczyli sprawę. Można dodać, że zaimek ten traktowany jako bezosobowo dotyczy przede wszystkim większej liczby ludzi wykonujących tą czynność. Np. w zdaniu EN POLOGNE ON PARLE POLONAIS czyli że większość mówi w tym języku. A jeśli chodzi o traktowanie tego zaimka jako formę zastępcza zaimka "nous" to używa się go w mowie potocznej (rzadko zdarza się aby wystąpił on w oficjalnej formie)

« 

Pomoc językowa - tłumaczenia

 »

Pomoc językowa - Sprawdzenie