studia w paryżu

Temat przeniesiony do archwium.
Mam pytanie : otóż czy ktoś z was studiuje w paryżu? Chodzi o studia jako całość a nie wymiany typu erasmus. W przyszłym roku zdaje maturę i od dłuższego czasu zastanawiam się nad studiami własnie we franacji szczególnie w paryżu bo mam tam znajomych :p chciałabym się dowiedzieć jak przebiega rekrutacja na uniwersytetach gdzie można dostać informacji i jak z wydatkami czy rzeczywiscie jest dużo drożej niż w Polsce. Z góry dziękuje :)
Rekrutacja zalezy od uniwerku. Żadna nowość, ale tak jest. Na większośc wymagają certyfikatu językowego, więc jak nie chcesz mieć problemów to zdaj DALFA C1 w Polsce i po kłopocie.
Na studia - nasz licencjat biora każdego jak leci, abyś miała maturę, z wyjatkiem studiów LEA (lingwistyka stosowana), medycyna itp.
Największy wydatek w Paryżu to mieszkanie i metro. Do mieszkania dają dopłaty z CAFu dla studentów. Po roku możesz się starać o stypendium socjalne CROUS.
Żarcie tanie jak kupujesz w marketach i obiady na stołówce z 2 dań czasem za 3€ niecałe są, tylko trzeba wiedzieć gdzie pójść.

Jak składasz podanie na uczelnie to nic nie płacisz, dopiero jak przyjmą, a nie jak w Polsce;/ opłata rektrutacyjna i w większości przepada. Wpisowe to zazwyczaj ok 150- 200€ + ubezpieczenie studenckie też 200€ na rok.
edytowany przez Vv88: 02 lut 2011
Ja jakbym miała wybierać miejsce studiów to na pewno nie Paryż, niestety u mnie nie ma innej opcji.
Lepiej studiować w mniejszym mieście, nie ma takiej multikulturowosci, czyli masz "czystszy francuski", mieszkania 2 x tańsze.
Witam,
Mieszkam od ponad roku we francji. Niestety praktrycznie nic nie mowie po francusku bo pracuje jako opiekunka po 10 11h dziennie i mowie w pracy po angielsku ...
Bardzo chcialabym isc na studia ale bez sensu na polska uczelnie a na francuska to blokuje mnie jezyk .. Chcialabym rowniez pracowac w mojej profesji (hotelarstwo) pracy w tej dziedzinie jest masa ale bez jezyka to ani rusz.
Znalazlam jednak uczelnie UVSQ (ktora ma wydzial jezykowy w Guyancourt (Institut des Langues et des Etudes Internationales) Ucza jezyka francuskiego sa 3 poziomy do wyboru i po ukonczeniu roku ma sie egzamin i jak sie go zda mozna studiowac na francuskich uczelniach Wiem ze jest to 17 h w tygodniu 2,5 tys euro plus wpisowe okolo 400 e i wiem jakie dokumenty sa potrzebne itp ale zastanawiam sie czy ktos moze tam studiowal albo slyszal o tej ucelni bo ja jestem juz prawie zdecydowana zaczac od wrzesnia ale laczy sie to z rezygnacja z pracy i duzymi kosztami wiec chcialabym byc pewna ze warto i ze mi to pomoze ;) no i nie wioem w jakie dni sie chodzi na wyklady i czy po 1 poziomie bede juz mogla studiowac na wybranym przez siebie kierunku czy bede musiala te 3 lata zrobic ? Co myslicie bylabym wdzieczna za informacje, opinie czy tez wymiane doswiadczen ;)

« 

Pomoc językowa - Sprawdzenie

 »

Pomoc językowa