Les grandes écoles- co to jest?

Temat przeniesiony do archwium.
Czy to jest odpowiednik naszej politechniki? We Francji >>les grandes écoles
Czesc,przerabialem system szkolnictwa niedawno na Civilisation i szkoda,ze nie mam przy sobie notatek z tych wykladow,ale napisze to co mam w glowie(zaliczylem niezle kolo wiec sie nie boj:).Tak sa to najbardziej prestizowe szkoly we Francji.Bardzo trudno tam sie dostac,po zdaniu matury uczniowie spedzaja rok czy 2 w specjalnych klasach zeby sie przygotowac do egzaminu.Znam kilka uczelni ktore zaliczaja sie do Grandes Ecoles:
1.L'Ecole Polytechnique -cos jak WAT u nas ,czniowie maja "tytul" a raczej status oficerow rezerwy w stanie aktywnym(tak mniej wiecej sie to tlumaczy).Siedziba Paryz i jest pod kontrola i zwiechnictwem Misiterstwa SIl Zbrojnych.
2.Haute Ecole(albo Etudes,nie pamietam juz:) Commerciale-
3.L'Ecole Normale Superieure-jezeli dobrze pamietam to tu sa ksztalcenni wyzsi urzednicy panstwowi
4.Byla jeszce jedna ktora ksztalcila profesorow i badaczy nauk humanistycznych ale nie moge sobie zupelnie przypomniec jaka byla nazwa
Jezeli bedziesz chciala dokladnijszych danych to jak bede mial czas w tygodniu to Ci napisze juz z zeszytu(albo z glowy ale to pozniej tuz przed egzaminami:)
Siema Mrt,
thx za informacje, fajnie, że się komuś chciało odpowiadać:))
Właśnie zauważyłam, że na pewno tam nie pójdę:D Czyli jednak większość studentów francuskich idzie na słaby uniwersytet:P Ale np. są wymiany między polskimi uniwersyt. a tymi Grandes Ecoles?? Czy mają za wysoki poziom??:| Jeśli nie sprawiłoby Ci to kłopotu, to chciałabym się czegoś jeszcze o nich dowiedzieć:] A Ty studiujesz ... co ?? Romanistykę czy coś ?? ;) PZDR:p Pa,pa;)
P.S. Beznadziejnie tracić jakieś 2 lata po maturze, żeby dostać się do takiej szkoły;D:P:p Cya;)
SORRY, SIEMA MTR*