Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło legalny rynek pracy dla Polaków w krajach Europy Zachodniej. Do takich krajów należy również Francja. Na dzień dzisiejszy we Francji można liczyć na zatrudnienie w 150 zawodach, w 17 sektorach gospodarki. Warunkiem jednak jest pozwolenie na pracę, inaczej - kontrakt pracy.
Decydujący się na pracę we Francji mogą starać się o kontrakty pracy zarówno we Francji, jak i w Polsce. Z uzyskaniem pozwolenia nie jest trudno, ale trzeba pamiętać, że okres oczekiwania na owe pozwolenie jest dość długi.
We Francji najłatwiej znaleźć zatrudnienie w sektorze budowlanym. Pracowników poszukuje też gastronomia.
Ogłoszenia i propozycje dla chętnych do pracy we Francji zamieszczane są w prasie polskiej, w biurach pośrednictwa pracy oraz na stronach internetowych. Polskie biura pośrednictwa pracy szukają firm francuskich proponujących pracę dla Polaków, a firmy we Francji składają takie oferty w Polsce. Najczęściej są to pośrednicy prywatni. Istnieją również firmy zakładane przez Francuzów w Polsce, oferując chętnym pracę na terenie Francji. Działają dosyć sprawnie, rozpoczynając nabór od ogłoszeń w prasie.
Potencjalny kandydat jest zapraszany do biura pośrednictwa pracy zgodnie z wyznaczoną wcześniej datą spotkania z przyszłymi zatrudniającymi. Są to najczęściej szefowie albo przedstawiciele firm polskich lub francuskich. Spotkanie to rozmowa kwalifikacyjna, na którą starający się o pracę musi zgłosić się z następującymi dokumentami: ważnym dowodem osobistym, świadectwem ukończenia szkoły, świadectwem pracy (najchętniej widziany jest dokument przetłumaczony na język francuski) oraz zaświadczenie lekarskie. O takich dokumentach pośrednik pracy informuje każdego kandydata przed rozmową kwalifikacyjną.
Jeśli kandydat spełnia warunki stawiane przez pracodawce podpisuje kontrakt pracy. A po załatwieniu niezbędnych formalności może rozpocząć prace we Francji. Na miejscu pracodawca organizuje zakwaterowanie i na ten cel potrąca pracownikowi kilka euro dziennie.
Zatrudnieni przez firmę polską podpisują kontrakt pracy na czas określony, który może być przedłużony lub nie. Pracodawca jest zobowiązany przy podpisywaniu kontraktu poinformować kandydata na jaki okres zostaje zatrudniony. Zatrudnieni przez polskie firmy pracujące we Francji powinni być ubezpieczeni we Francji. To pracodawca zobowiązany jest ubezpieczać pracowników. Jeśli tego nie uczyni jest to niezgodne z prawem. Zatrudnieni we Francji przez firmy polskie rozliczają się z Polskim Urzędem Podatkowym. Zarobki wahają się od 1 000 do 1 400 euro.
Wyżej wymienionych informacji dostarczył Pan Janusz Bezak, który rozpoczął pracę we Francji około trzy lata temu, podpisując kontrakt pracy z polską firmą w Polsce. Podkreśla, że trafił na poważną firmę. Z pracodawcą nie miał żadnych problemów dotyczących wypłat. Obecnie zatrudniony jest na stałe przez jedną z większych firm budowlanych w Metz.
Zainteresowanych legalną i stałą pracą we Francji odsyłam do następnych artykułów, które zawierać będą szczegółowe informacje dotyczące kontraktów pracy podpisywanych we Francji, a także ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych, prawa do zasiłków rodzinnych, rozliczeń podatkowych, zarobków, szkolnictwa (dotyczy dzieci przyjeżdżających z rodzicami), kursów językowych dla podejmujących pracę oraz informacji związanych z szukaniem i wynajmowaniem mieszkań.
We Francji bazą ofert pracy są dwie podstawowe agencje. Pierwsza to ANPE (Krajowa Agencja ds. Zatrudnienia) - państwowe biuro, gdzie może zapisać się każdy poszukujący pracy. Druga to INTERIM - prywatne biura pracy, zatrudniające pracowników na czas określony. Współpracują z firmami poszukującymi pracowników w różnych zawodach. Dysponują szerokim wachlarzem ofert pracy.
W poprzednim artykule zamieszczone zostały niezbędne informacje dotyczące możliwości zatrudniena Polaków we Francji przez polskie biura pośrednictwa pracy w Polsce.
A jak znaleźć pracę będąc we Francji?
Od 2004 roku, możemy legalnie pracować w krajach Unii Europejskiej. Francja również otworzyła swoje rynki pracy dla naszych rodaków. Lista zawodów znajduje się na stronie internetowej pod: www.eco.amb-pologne.fr.
Wznawianych codziennie ofert pracy we Francji należy szukać w ANPE. Główna agencja ANPE w Metz znajduje się przy 40, rue (ulica) Taison. To właśnie ta agencja dysponuje setkami ofert pracy. Zgłaszając się do ANPE w celu znalezienia odpowiedniej dla nas pracy składamy następujące dokumenty: świadectwa ukończenia szkół, dyplomy mistrzowskie, przebyte staże, CV - czyli życiorys, dowód osobisty oraz dokument podtwierdzający miejsce zameldowania (w przypadku obcokrajowców przetłumaczone na język francuski).
W momencie złożenia wszystkich wymaganych dokumentów zostajemy zapisani w agencji jako poszukujący pracy. Czasami udaje się znaleźć odpowiednią ofertę w krótkim czasie po złożeniu dokumentów. W takim przypadku agencja powiadamia zainteresowanego telefonicznie lub drogą pocztową.
Jeśli warunki stawiane przez zatrudniającego satysfakcjonują obie strony, dochodzi do podpisania kontraktu pracy. W kontrakcie oprócz informacji podstawowych (np. zarobki, ilość godzin pracy) zaznaczony jest również termin okresu próbnego dla podejmującego pracę. W zależności od firmy okres próbny trwa od jednego do trzech miesięcy. Po tym terminie każda ze stron może zrezygnować z podpisanego kontraktu.
Zdarza się również, że agencja nie posiada ofert na które oczekują zainteresowani. W niektórych przypadkach petenci odmawiają przyjęcia ofert i nie akceptują warunków zawartych w umowie o pracę: wynagrodzenie, dojazdy, itp.
Jak informuje ANPE w Metz, agencje ANPE oprócz prac na stałe, oferują również prace sezonowe, najczęściej dla studentów.
Jeśli chodzi o naszych rodaków mogą starać się o pracę przez ANPE i mają jednakowe szanse na jej zdobycie, jak Francuzi. Wystarczy spełniać wszystkie wymagania stawiane przez agencję. Podstawowa znajomość języka francuskiego ułatwi z pewnością znalezienie pracy. Warto o tym pomyśleć przed przyjazdem do Francji.
INTERIM - prywatne biura pracy, których z roku na rok przybywa coraz więcej oferują możliwość zatrudnia w każdej branży. Biura te wynagają identycznych dokumentów jak Agencje ANPE.
W przeciwieństwie do ANPE proponują pracę na czas określony. Nie oznacza to, że zatrudniając się przez INTERIM nie mamy szans na stałą pracę. Pracownik przedłuża umowę z INTERIM ale niekoniecznie z tym samym pracodawcą.
Polacy szukający pracy we Francji mają również szansę znaleziena prace przez biura INTERIM. Problem w tym, że w obu przypadkach wymagana jest tz. carte de séjour czyli karta pobytu. Zaś o carte de séjour możemy wystąpić dopiero wtedy kiedy pracodawca podpisze z pracownikiem kontrakt pracy lub obietnicę zatrudnienia.
Jak widać proces załatwienia pracy jest bardzo skomplikowany pomimo, że już od czterech lat Polska należy do Unii Europejskiej. Karta pobytu daje możliwość uzyskania kontraktu, a kontrakt w pracy ułatwia załatwienie tej karty.
Osoby, które decydują na tzw. "przyjazd w ciemno", bez pomocy mieszkających tu rodaków nie przebrną przez gąszcz problemów biurokracji. Jeśli uda się komuś znaleść przedsiębiorcę, który wyrazi chęć zatrudnienia nas, pamiętajmy o tym, że o pozwolenie na zatrudnienie Polaka zawsze ubiega się pracodawca. On również ponosi wszystkie koszta związane z jego zatrudnieniem.
Odważnym wypada życzyć cierpliwości i szans na zdobycie dobrze płatnej pracy.